„Мефисто“ је прави позоришни спектакл, у коме учествује преко 40 глумаца и публика ће имати прилику да ужива у бриљантним глумачким бравурама Мирјане Карановић, Миодрага Кривокапића, Гордане Ђурђевић Димић, Лидије Стевановић, Сање Ристић Крајнов, као и маестралног, младог Аљоше Ђидића, који ће предводити велики ансамбл најстаријег српског театра.
Нешто преко четири сата, публика ће у даху моћи да гледа дилему, коју пред њих стављају писац и редитељ – шта сте спремни да урадите за свој успех, постоји ли етичка граница коју не смемо да пређемо?
„За мене, роман „Мефисто“ Клауса Мана и та улога, има вредност пре свега зато што је то епска прича о почетку каријере једног човека, где на крају ње стигне и шта му се све између деси. Колико ствари жртвује због своје амбиције, спремности да гази преко свега да би остварио свој циљ. И све што прати његов живот је у епским размерама. То је баш огроман задатак за било ког глумца“, каже протагониста, Аљоша Ђидић.
„У роману постоје ликови који су такођер умјетници, али који су одбили да сарађују са нацизмом. Нацизам је био нулта точка зла у цивилизацији. Нема тог успјеха, нема те „умјетности“ који могу оправдати сарадњу са нацистима. Нацисти су убили у гасним коморама више од 6 милиона Јевреја и скривили смрт још осамдесет милиона људи. Вршили су експерименте над људима; планирали да истријебе читаве народе и културе; изгладњивали до смрти милионе људи. То су били зликовици без премца. Сарађивати с њима?“, објашњава Харис Пашовић.
„Представа Мефисто је узбудљива прича о амбицији. Испоставља се да је амбиција као лијек – ако је има премало, човјек постаје слаб и разболи се; ако је има превише, амбиција трује човјека и све око њега. Али како пронаћи право мјеру? Многи људи су склони да иду краћим путевима, па макар цијена била велика. Колико људи носи маске?“, поставља питање редитељ Харис Пашовић.
Враћајући се на репресивни и тоталитаристички контекст предратне и ратне Немачке, представа Мефисто, настала на предлошку истоименог романа немачког писца Клауса Мана, део је програма Тврђава мира, Европске престонице културе, чији је један од главних циљева критички осврт на последице ратних сукоба…
29. и 30. новембар, СНП, велика сцена „Јован Ђорђевић“, са почетком у 19 часова.
Цена улазница је 800 динара, са попустом 640 динара.
Попусти:
20% – За ученике, студенте и пензионере (уз ђачку књижицу, индекс или чек од пензије и важи само за две улазнице), као и за организовану посету (најмање 20 посетилаца).
20% – За установе, удружења, организације и фирме, важи само за организовану посету (најмање 20 посетилаца).
Гратис улазнице се одобравају по следећем кључу:
За организовану посету од 20 посетилаца, одобрава се 2 гратис улазнице, 30 посетилаца – 3 гратис улазнице, 40 посетилаца – 4 гратис улазнице, итд.
Плаћање се може извршити путем фактуре, као и готовински на билетарници позоришта.
Преузмите андроид апликацију.