Бактерије су свуда, тело садржи милијарде микроорганизама, од којих је већина део микробиома црева. Микробиом је заједница микроорганизама који живе у нашим цревима и то је један динамичан и сложен систем. Ови микроби постоје заједно са патогенима – бактеријама које могу да нас разболе. Код здравих људи, корисни микроби у цревима обично су бројнији од патогених.
Микроби из црева су нама потребни исто као што смо и ми потребни њима. Ми им дајемо храну и место за живот. Микроби црева враћају нам тако што врше ферментацију или разбијање влакана која без њих не можемо да сваримо. Овај процес производи витамине, спречава инфекцију, смањује упалу и штити слузницу црева.
Разноврсност корисних цревних микроба промовише здравље и помаже у превенцији дисбиозе, неравнотеже повезане са здравственим стањима укључујући прекомерну тежину, висок крвни притисак, дијабетес типа 2, инфламаторну болест црева и синдром иритабилног (надраженог) црева.
Истраживања показују да цревне бактерије играју улогу у регулисању крвног притиска. Неки корисни микроби, пробиотици, могу мало снизити крвни притисак. Микроби црева такође помажу у контроли нивоа шећера у крви и упале, који су обоје повезани с кардиоваскуларним обољењима.
Конзумирање разноврсне биљне хране која обезбеђује влакна, која се такође називају ферментабилни угљени хидрати, најбољи је начин да подржите микробиом црева. Истраживања показују да разноврсна храна биљног порекла доводи до разноврснијих бактерија у цревима. Ако дневно уносите 2.000 калорија, онда је потребна количина влакана 28-30 грама.
Одређене врсте влакана које се називају пребиотици посебно су корисне за цревне микробе. Можете их пронаћи у биљној храни, а у првом реду то су: бадеми, кикирики, ораси, артичоке, парадајз, банане, шпаргле, бобичасто воће, бели и црни лук, цикорија, махунарке, овас, јечам, соја и интегралне житарице.
Пребиотици се, такође, додају у ферментисане млечне напитке – кефир и јогурт, а доступни су и као дијететски суплементи.
Храна богата пробиотицима такође је добра за црева. Они снабдевају живе микробе (обично бактерије) који имају здравствене користи – под условом да их имате довољно. Јогурт са живим активним културама је пробиотичка храна.
Пробиотици су такође доступни као дијететски суплементи. За најбоље резултате редовно узимајте адекватне количине пробиотичке хране или суплемената.
Иако храна највише доприноси саставу и функцији вашег цревног микробиома, одређени лекови, посебно антибиотици, такође играју улогу. Антибиотици делују противмикробно, дакле уништавају бактерије, без обзира на то да ли су патогене или добре.
Препорука је да у случају узимања антибиотика у сврху терапије узимате и пробиотске суплементе како бисте надокнадили оне добре бактерије које антибиотици униште. Али о томе свакако разговарајте са својим лекаром приликом одређивања терапије, пише нутрициониста Јасна Вујичић.
Pet zdravstvenih problema koji otkrivaju da uzimate previše vitamina
Преузмите андроид апликацију.