Почетна > Србија
Србија

Колико знате о српској митологији – шта су Акрапи, шта Чуме, а шта Бабице? (II део)

Као што Грци, Египћани или нордијски народи имају своју митологију и митолошка бића, исти случај је и са Србима, само је домаћа митологија прилично непозната у односу на ове претходно поменуте. Колико знате о њој?
Фото: Unsplash/Alexaner Sinn

У претходном тексту говорили смо о Мори, Бесу, Тодорцима, Караконџулама и Дрекавцима, а овог пута осврнућемо се на неке још мање познате, али и неке чији називи се у народу користе, а многи можда не знају шта ти називи представљају.

Најпре, ко су и шта су Бабице?
Фото: Orfelin izdavaštvo/Vanja Todorić

Сви знамо ко су бабице у породилишту, међутим, у српској митологији бабице су потпуно друга ствар. То су, према предањима, најчешће старе и ружне жене, готово невидљиве, обучене у црнину.

Оне нападају породиљу и новорођенче у први 40 дана од рођења, а то чине ноћу. Верује се да детету и мајци могу донети болест, а понекад чак и смрт.

Заштите од бабица су бројне, а најпопуларнија је везивање црвеног кончића, обичај који је и данас нашироко популаран. Ипак, најпре се конац везивао око врата, док је данас чешће да се он веже око бебине ноге.

Акрап или Акреп, реч многима познатија као увреда
Фото: Unsplash/Miriam Espacio

На српском Акрап, а на турском Акреп (шкорпија), некима је познат један, а некима други облик ове речи.

Ово биће из митологије Јужних Словена представља се као ружно, мршаво човеколико биће које борави у мраку и ноћу плаши људе. Нека сведочења кажу да је у питању женско биће, такође ружно, које је повезано са ђаволом и чини зло народу.

Зато и не чуди што је та реч од давнина коришћена да увреди нечији изглед, а може се наћи и у клетвама.

Шта су Некрштенци?
Фото: Orfelin izdavaštvo/Ivica Stevanovic

У питању је биће из митологије Старих Словена названо Нав, док се код Срба иста створења називају Некрштенци. Многи их мешају и са бабицама, неки мисле да су то иста бића, док неки сматрају да су разлике велике и очигледне.

Неки тврде да Некрштенци настају од мртворођене, или деце која су умрла пре крштења, док неки тврде да су Некрштенци створења која нападају некрштену децу.

Као и остала бића, јављају се само ноћу, често као птице, а уместо птичије главе имају дечију главу, понекад са капом.

И док могу нападати децу и породиље, мисли се да нападају и стоку, прецизније, одузимају млеко стоци која се музе, те се повезује да дојиље и стоку нападају због млека.

Ко су Чуме?
Фото: Orfelin izdavaštvo/Dragan Bibin

Чума, а понегде под називом Куга, представља управо кугу, тешку и заразну болест, али посматрану као појаву коју доноси демон, а не као медицински објашњиво обољење.

У питању је старица, баба, рашчупане косе и буљавих урокљивих очију, понекад и са четири уместо два ока. Чума у кућу долази кроз димњак, а могла је да убије или зарази жртву на више начина. Некад би то било стрелом из лонца који носи, некад додиром, а некад само својим урокљивим погледом.

Такође, уколико неопрани судови остану да преноће, Чума их загребе својим ноктима и тако их затрује. Данас се тај израз у неким крајевима Србије користи као израз за стипсу, цицију или некога ко је шкрт.

Авети или Аветиње?
Фото: Душан Божић

Авет своје корене вуче из турског (афет) или арапског језика (хијалет). На турском би то значило чудо или несрећа, док на арапском представља привиђење.

Авет, Аветиња или Аветот у српској, а и митологији Јужних Словена представља духа који се појављује, наравно, ноћу.

На неким подручјима је то старац са дугом белом брадом и крупним очима, а негде је то човек са исушеним лицем са белим плаштом. Негде је, ипак, у питању црни слепи миш. Као и многе утваре из српске митологије може се срести између Божића и Богојављења, а такође, као и многа бића, назив за ову постао је део увреда и клевета нашег народа.

У претходном тексту можете прочитати више о Мори, Бесу, Тодорцима, Караконџулама и Дрекавцима, а биће још говора о српској митологији, најпре о Псоглаву, Али, Буквоцу, Здухаћу (Стухаћ), Бауку и другима.

Koliko znate o srpskoj mitologiji – šta su Todorci, a šta More? (I deo)

Преузмите андроид апликацију.