Почетна > Нови Сад > Новосадске приче

Нови Сад Новосадске приче

Који тип медицине бирају Новосађани, алтернативан или класичан?

Некада давно у временима наших предака, али и до неког скоријег периода нису постојали бројни лекови, дијагностички апарати или терапијски третмани на располагању као данас.
Фото: Unsplash/L N

Људи су се лечили мелемима, чајевима, лековитим биљем и храном, могло би се превести на данашњи речник и назвати лечењем путем органских и домаћих производа.

Истини за вољу, такав начин живота сигурно да је давао здраве резултате чија срж се огледала у вредном раду на селу, јаком и виталном духу, као и одржавању чистог и здравог дома.

Данашњи начин живота, не само у Новом Саду, се у много чему разликује од предачког па и у погледу лечења, где за све типове боли и болести тражимо помоћ код лекара и медицински стручних лица.

Да не буде забуне, класична медицина је утемељена на науци односно знањима стеченим на основу резултата путем стручних анализа, тестова, радова, и истраживања која су се преносила на будуће генерације.

Нажалост понекад делује како одлазимо код лекара кад смо „зарибали“ ређе превентиве ради, у међувремену проналазимо решења у алтернативним видовима лечења по рецепту баба и старијих комшиница.
Фото: Pixabay/sasint

Међутим, постоје тренуци када је и класична медицина немоћна јер се не зна решење за одређен проблем, када се употреби термин виша сила и тада тражимо помоћ у стварима које нам пружају утеху.

Промена мишљења је све приметнија код Новосађана, посебно када је у питању борба против болова и хроничних болести где је све присутнија метода попут киропрактике, хомеопатије, и акупунктуре односно методе кинеске традиционалне медицине.

Тешко је рећи да ли је алтернативна или класична медицина она права за вас и која ће вам пружити оздрављење као коначан резултат, али зашто се определити само за једну?

Све док сте одговорни за своје одлуке, поента је да прибегнете ономе што вам треба у шта верујете и шта даје позитивне резултате, јер сваки систем на свој начин има своје предности и мане.

Да ли је баш све тако црно-бело? Да ли је нужно да та два система морају да се сукобе, мимоилазе и да се никада не укрсте, питаћемо суграђане шта они мисле о томе?
Фото: Pixabay/jarmoluk

„Верујем и у једну и у другу медицину, али ако се ради о озбиљнијим здравственим стварима увек потражим помоћ лекара. Нисам поборник таблета и антибиотика и најрадије их избегавам сем у ситуацијама скидања температуре и озбиљнијих упала. Не бих тек тако олако одбацила традиционалну медицину јер може да се догоди да адекватан мелем или чај може да реши одређен проблем. Од народних рецепата за упалу грла користим облоге“, за Градске инфо рекла је двадесетосмогодишња  Милица.

„Велики сам поштовалац класичне медицине и ослањам се готово искључиво на њу, јер иза ње стоје докази и вишегодишња истраживања. Једина мана медицине била би мањак стручности појединих лекара па самим тим и терапија може да буде неадекватна. Што се тиче традиционалних рецепата немам ништа пртив уколико помаже, чула сам чак да дојиље користе листове купуса који могу да отклоне отоке, не знам да ли помаже јер не прибегавам алтернативним методама лечења“, рекла је двадесетшестогодишња Александра.

Фото: Pixabay/DarkoStojanovic

„Ослањам се на класичну медицину јер се заснива на науци, међутим народни лек за који знам да је делотворан је облога натопљена ракијом и медом против грлобоље“, рекао је двадесетседмогодишњи Милош за Градске инфо.

„Иако се бавим класичном медицином за коју сматрам да је најделотворнија када је у питању лечење, понекад практикујем у зависности од ситуације оба система. Волим да прочитам нешто корисно из области народних лекова и традиционалне медицине. Када су у питању неке озбиљније болести, водим се тиме да је класична медицина кључна у решавању проблема. Народна метода коју сматрам корисном јесте испијање шербета против кашља, као и загревање чеоног дела главе за смиривање упале синуса, сазревање секрета и смањења болова“, за наш портал изјавила је тридесетогодишња Јелена.

„За сваку тегобу одлазим код проверених лекара у које имам пуно поверења. У ретким случајевима сам пробао неке методе попут киропрактике као вид решавања одређених тегоба, сем тога нисам користио ништа из те алтернативне области“, рекао је двадесетседмогодишњи Ненад.

Da li Novosađani više vole “iPhone“ ili “Android“ telefone? (ANKETA)

Преузмите андроид апликацију.