Почетна > Нови Сад

Нови Сад Новосадске приче

Како да вас 1. септембар што мање “лупи“ по новчанику?

Драге маме и тате, родитељство је једна од најлепших ствари на свету, али немојте рећи да вам нико до сада није рекао да ће доћи периоди у којима ће вас прилично болети глава.
Фото: Градске инфо

Један такав период налази се испред нас. Полазак ђака у школу, званичан почетак нове школске године и весник свих родитељских главобоља, такозвани, први септембар.

Добро, новосадски родитељи ђака првака, ипак, имају једну бригу мање, уколико узмемо у обзир да је Град Нови Сад издвојио део својих буџетских средстава како би сви полазници у први разред бесплатно добили своју апаратуру за усвајање знања.

Њихово је само да изаберу какве ће им свеске и ператонице (пренице – уколико чита неко ко није Новосађанин) красити школске клупе и одлучно се прикључе војсци оштрих оловака.
Фото: Pixabay/Dorothe
За пријем на академију оштрих оловака полазницима су потребне:

– школска торба или ранац

– свеске и перница (по новосадском ператоница)

– оловке, гумице за брисање, дрвене бојице и фломастери

– темпере, водене боје, блок број 5

– опрема за физичко

Остављамо вам ценовник како бисте се код куће, на време, опремили и направили план шта вам све треба, те не трошили новац на “мамипаре“ на које ћете наилазити у продавницама.

Да кренемо од прве и најважније ставке на овом списку, од школске торбе.

Савет за све родитеље који опремају своје првачиће јесте да купе што квалитетнију торбу, прављену од чвршћих материјала, која би њиховом детету требала да потраје барем неколико година.

Оно на шта родитељи често не обраћају пажњу јесте величина и тежина торбе. Уколико торба не одговара висини вашег детета, може доћи до тога да му се криви кичма, те да му је и празна претешка, а камоли када је обогати драгоценим књигама.

Школску торбу можете набавити у књижарама, продавницама играчака, супер маркетима, али и кинеским радњама.

У зависности од тога које место ћете одабрати за куповину, зависе и цене. Оне се крећу између 1.500 динара и 15.000 динара.

Неке од продавница које важе за оне са најлепшим асортиманом су “Dexy co“ и “Universal“.

Поред квалитетне торбе, вашем ђаку прваку требаће неколико свезака. Уколико питате дете, једино је битно да те свеске буду што лепше и шареније, међутим, као и сваком родитељу, ваш акценат биће на цени.

Свеске меких корица могу се пронаћи у ценовној класи од 40 па до 200 динара. То су, наравно, оне обичне.
Фото: Pixabay/Kris

Уколико вам је дете “шљампавије“, па му се све свеске изломе на ћошковима и добију “уши“, мораћете да издвојите нешто више новца, јер цене укоричених свезака иду и до 1000 динара (то су вам оне са спиралама, шљокицама, катанцима и свом пропратном опремом).

Свеске, поред регуларних књижара, све чешће можете набављати по јефтинијим ценама у великим маркетима. Поготово сада када је полазак у школу свеобухватна тема на сваком кораку!

За блок број пет потребно је извдојити око 100 динара и много стрпљења, живаца и детрџента да орибате она уметничка дела, насликана воденим бојама и темперама, која помало “извире“ изван белог папира.

Гумице за брисање можете наћи већ од 30 динара, па на горе. Спектар је широк, од оних који бришу и грехе из прошлости, до оних које само поцепају папир, али ништа не успеју да обришу. Техничке оловке и хемијске држе исту почетну цену као и гумице, мада овде су честа појава неки веома скупи експонати.

Дрвене бојице и фломастери се најчешће набављају у кинеским продавницама. Наравно, за оне којима је битно да им прибор за бојање буде квалитетан, увек постоји сигурна ‘’Stadler’’ варијанта која кошта који динар више, али и дуже траје, наравно, ономе ко уме да сачува своје ствари.

Фломастере и бојице можете наћи широм Новог Сада у ценовној класи између 150 и више од 3000 динара.

У многим продавницама, приликом куповине ператонице (то вам је исто што и перница, само на новосадском, ако још увек нисте научили), можете наићи на оне празне које понекад коштају и мање од 100 динара, до оних пуњених основним прибором, али и оних које имају сву пропратну апаратуру за целокупно школовање, попут лењира који мери степене, шестара, итд…

Последња ставка на листи ствари које морате обезбедити свом првачићу пре поласка у школу јесте и опрема за физичко.

И не, она не служи само да би већ довољно тешку школску торбу додатно отежали, већ да би се макар два пута недељно ваши најмлађи учили здравим навикама.

Опрему за физичко можете набавити било где. Она би требала да буде последња ставка око које ће вас болети глава, јер ће обичан памучни шорц и мајица одрадити посао.

Угљени штапићи и налив-пера ће морати да сачекају још неко време како би извршили атак на родитељски новчаник.

Ипак је ђацима првацима на почетку најпотребнија инвестиција што уникатнија налепница за свеску или књигу и обавезан увијач који ће касније, у току године, ишкрабати и избушити.

Наш савет вам је да ове године мало више посећујете велике хипер маркете. Чини нам се да су ови наши, новосадски, озбиљно схватили то да се овде школују будући носиоци културе нашег града, те су се опремили, што би се рекло, “од игле до локомотиве“.

Stiže prvi septembar, đaci da li ste spremni?

Преузмите андроид апликацију.