Бромелаин је моћан дигестивни ензим из ананаса који помаже у ублажавању бројних тегоба као што су упале, проблеми са синусима и затвор.
Ако волите ананас, бромелаин би могао да постане ваша нова омиљена ствар. Бромелаин је моћан дигестивни ензим који се налази у овом слатком тропском воћу и помаже у ублажавању бројних тегоба као што су упале, проблеми са синусима и затвор.
Роксана Ехсани, регистровани дијететичар у Мајамију, дала је потпуни преглед онога што овај ензим чини тако добрим.
Шта је бромелаин и да ли се налази само у ананасу?
Према Ехсани, бромелаин је ензим екстрахован из плода ананаса, посебно његове стабљике, који има бројне здравствене и терапеутске предности.
„Бромелаин има антиинфламаторна, антиканцерогена, антимикробна и антитромботичка својства. Истраживања су показала да би овај ензим такође могао да буде користан у смањењу упале код инфламаторних болести црева, као што су улцерозни колитис и Кронова болест“, каже Ехсани.
Он додаје да бромелин помаже вашем телу да пробави и преради храну богату протеинима. Он истиче да је то исти разлог зашто је бромелаин повезан са јачањем варења и ублажавањем симптома затвора.
Иако многе друге намирнице као што су папаја, манго и банане такође садрже природне дигестивне ензиме који помажу у унапређењу здравља црева, бромелаин се може наћи само у ананасу.
Штавише, према Меморијалном центру за рак Слоан Кетеринг у Њујорку, студије на животињама су показале да су бромелаин и други протеолитички ензими (они који разграђују протеине) повезани са повећаном стопом преживљавања код различитих врста рака.
Захваљујући високом нивоу бромелаина, ананас може помоћи у смањењу прекомерног згрушавања крви. Ово чини ананас добром ужином за честе путнике и друге људе који су у опасности од крвних угрушака.
На шта треба пазити
Ананас значајно омекшава ткиво, па ако се конзумира у великим количинама, може изазвати осетљивост у устима, укључујући усне, језик и унутрашњост образа.
Ово би требало да прође само од себе након неколико сати, али ако осећај потраје или се појаве црвенило, свраб или отежано дисање, потражите медицинску помоћ јер су то знаци алергије, упозорава нутрициониста Флорес.
Некоме могу сметати и велике количине витамина Ц из ананаса, што код осетљивијих особа може изазвати дијареју, мучнину, повраћање, болове у стомаку или киселину.
Чак и изузетно велике количине бромелаина могу изазвати неке нежељене последице, па на Универзитету Мериленд наводе могућу појаву осипа, повраћања и дијареје, појачаног менструалног крварења.
У разумним количинама последице се не очекују. Бромелаин може да ступи у интеракцију са неким врстама лекова. Људи који узимају антибиотике, антикоагулансе, разређиваче крви, антиепилептике, бензодиазепине, лекове против несанице и антидепресиве треба да се ограниче на мале количине ананаса.
Mnogima omiljena letnja užina: Kako se sprema kuvani kukuruz?
Преузмите андроид апликацију.