Неколико је специфичности везаних за исхрану мушкараца. Како, са једне стране, у поређењу са женама једу мање поврћа, воћа и интегралних житарица, а више меса те, с друге стране, чешће обољевају од неких болести, постоји простор за побољшање њихове исхране у циљу очувања здравља и виталности.
Довољна заступљеност житарица, воћа и поврћа у исхрани регулише крвни притисак, смањује концентрацију масноћа, укупног и ЛДЛ холестерола у крви, а тиме и ризике за развој болести крвног система. Забрињавајуће: Једна навика коју многи имају окидач је за мождани удар
За срце и крвне судове
У развијеном свету болести срца и крвних судова често доводе до обољевања и смртности. Више су погођени мушкарци. Ризику за њихову појаву доприносе атеросклероза, дисбаланс масноћа и холестерола у крви, високи крвни притисак, стрес и сл.
Изражена присутност слободних радикала у организму није пожељна јер доводи до оксидације ЛДЛ холестерола, што даље узрокује упалне процесе који доприносе појави атеросклерозе.
Свакако се зато препоручују намирнице богате антиоксидансима. Довољна заступљеност житарица, воћа и поврћа у исхрани регулише крвни притисак, смањује концентрацију масноћа, укупног и ЛДЛ холестерола у крви, а тиме и ризик од појаве болести крвног система.
Може се то захвалити и присутности скроба, влакана, витамина, минерала и бројних антиоксиданса у овим намирницама. Топљива влакна попут пектина из воћа те слузи из чија семенки смањују концентрацију масноћа у крви и упалне процесе, снижавају крвни притисак те повећавају осетљивост ћелија на инсулин. Не чуди зато податак како је унос влакана, воћа, непрерађених житарица и поврћа заштитни чинилац против појаве можданог удара.
Авокадо
Авокадо, за разлику од других врста воћа, садржи поприличну количину масти. Међу каротеноидима значајно место заузима лутеин, а присутни су и токофероли, који заједно делују на здравље простате штитећи је од појаве рака. Авокадо чува функцију јетре, што се објашњава присутношћу флавоноида и фенола у њему.
Авокадо садржи биоактивне компоненте које спречавају прекомјерно згрушавање крви, а тиме и појаву тромбозе. Његово уље има широку примену у народној медицини. Између осталог помаже у терапији псоријазе и остеоартритиса, позитивно делује на здравље и регенерацију јетре те снижава непожељни ЛДЛ холестерол.
Орашасти плодови
Орашасти плодови идеална су ужина, додатак житарицама, хлебу, салатама и сл. Богати су мастима које садрже претежно незасићене масне киселине. Значајно место заузимају влакна и беланчевине.
Аминокиселина аргинин из орашастих плодова спречава развој атеросклеротских промена на крвним судовима. Осим тога, из аргинина метаболичким процесима у организму настаје азот моноксид, који опушта крвне жиле чиме се снижава крвни притисак.
Орашасти су плодови извор антиоксиданса топљивих у мастима. Штите липидне компоненте ћелија, што се позитивно одражава на здравље организма, посебно крвног система.
Људима који пате од шећерне болести типа 2 и хиперлипидемије укључивање орашастих плодова у уравнотежен јеловник помаже одржавање примерене концентрације масноћа и холестерола у крви.
Бразилски орах
Цењен је по свом антиоксидативном деловању. Извор је влакана, минерала: магнезијума, фосфора, калцијума и гвожђа те витамина Б1, Б3, Б6 и Е. Изврстан је извор селена и претпоставља се да је међу намирницама биљног поријекла управо бразилски орах најбогатији овом минералном сусптанцом.
Само један бразилски орах садржи 160 одсто препорученог дневног уноса селена. Селен има позитивно дејство на имунитет те здравље простате, јетре, штитне жлијезде и плућа. Његова комбинација с витамином Е делује против појаве рака простате.
Ђумбир
Ђумбир садржи бројне флавоноиде који помажу у заштити крвног система од појаве болести. Ове компоненте спречавају накупљање холестерола на унутрашњој страни крвних судова, а тиме и појаву атеросклеротских промена. Ђумбир је зачин изражене антиоксидативне активности сличне оној аскорбинске киселине.
Његови флавоноиди смањују стварање ЛДЛ холестерола, спречавају његову оксидацију, неутрализирају слободне радикале те ублажавају упалне процесе. Ђумбир повећава концентрацију пожељног ХДЛ холестерола, а са друге стране снижава концентрацију масноћа у крви, спречава прекомерно згрушавање крви те доприноси регулацији крвног притиска.
Риба
Рибу је потребно укључити у исхрану. Од користи је и морска и слатководна. Ова је намирница одличан извор беланчевина, па се сврстава у исти скуп с месом, сиром и јајима. Беланчевине из рибе садрже мање везивног ткива па је риба лакше пробављива од меса.
Од витамина, риба садржи витамине Б скупа, који помажу стварање енергије у организму, изградњу беланчевина, здравље нерава и др. Ту су и минерали попут магнезијума, калијума и гвожђа.
Присутност високопрерађених намирница у исхрани последњих 150 година повећала је унос омега-6, а смањила унос омега-3 масних киселина у организам.
Соја
Соја је намирница богата беланчевинама и вегетаријанцима је један од њихових главних извора. Међутим, соја је много више од тога. Цењена је и због својих активних сусптанци, међу којима се истичу изофлавони доказаног позитивног деловања на срце и крвни систем.
Исхрана сиромашна засићеним масним киселинама и холестеролом, а која дневно укључује 25 г беланчевина соје, може смањити ризик за појаву болести срца и крвних судова. (Поређења ради, 100 г пуномасног сојиног брашна садржи 35, док 100 г немасне млевене соје садржи 45 г беланчевина.) Осим тога изофлавони позитивно делују на очување густоће костију па је соја као немасна намирница вишеструко корисна старијим мушкарцима.
Преузмите андроид апликацију.