Почетна > Свет
Свет

Турска најављује нови војни упад у Сирију

У центру пажње председника Турске, Ирана и Русије, који су се састали у Техерану, било је решење кризе у Сирији, иако три земље подржавају различите стране у том сукобу. Турска данима најављује нову прекограничну војну интервенцију у настојању да у суседној земљи неутралише курдске терористе и створи предуслове за повратак избеглица које су у Анадолију стигле из Сирије.
Фото: Unsplash/soriaty

Иран и Русија се противе новом упаду турске армије, пошто ће то још више отежати проналажење политичког решења десетогодишње кризе.

„Ми смо разменили идеје с Москвом и Техераном. Али, Турска ни од кога неће тражити дозволу да покрене војну операцију против терориста у Сирији”, изјавио је министар спољних послова Турске Мевлут Чавушоглу.

Председник Реџеп Тајип Ердоган покушава да се „ослободи” више од 3,7 милиона бескућника који су стигли углавном из суседне земље, пошто би, ако не реши тај проблем, могао да изгуби многе гласове на предстојећим изборима. У влади најављују да ће створити предуслове да се „добровољно” врати најмање милион бескућника. Турску је мигрантска криза досад коштала „десетине милијарди долара” и то у тренутку кад се земља суочава с најтежом економском кризом у овом веку.

У опозицији обећавају да ће решити тај проблем чим дођу на власт. „Влада нема политику за решење избегличке кризе. Ми ћемо о повратку Сиријаца разговарати и с режимом у Дамаску”, кажу у водећој опозиционој Републиканској народној партији.

Турска покушава да у пограничном подручју Сирије створи „зону безбедности” широку 30 километара за повратак најмање милион бескућника.

На тројном самиту који је ове недеље одржан у Техерану, лидери Ирана Ебрахим Раиси, Русије Владимир Путин и Турске Реџеп Тајип Ердоган, покушали су да нађу излаз из кризе у Сирији иако подржавају различите стране у том сукобу: Анкара стоји иза опозиционе групе (Сиријска национална армија), а Москва и Техеран подржавају режим у Дамаску. Водећи државници три земље први пут су се срели у Астани 2017. године и захваљујући том процесу избегнут је директан судар, иако су годинама војно присутни у Сирији, и то на различитим барикадама.

„Курдске терористе”, како Јединице за заштиту народа назива Анкара, наоружава и обучава Пентагон, пошто су се, како се тврди у Вашингтону, истински борили против џихадиста Исламске државе.

„Војна интервенција против терориста је неопходна. То је питање дана. Ако бог да, та операција ће почети чим наше оружане снаге и обавештајна служба заврше припреме”, најавио је Ердоган.

Remont turbine Severnog toka izazvao porast cena gasa u EU

Преузмите андроид апликацију.