Србија добро зна свој реформски курс и европски пут, зна како жели да реформише своје друштво и како оно треба да функционише у будућности али се неретко чини да Брисел не зна шта хоће, изјавио је министар спољних послова Србије Никола Селаковић.
Говорећи о односу Европске уније (ЕУ) према Западном Балкану (ЗБ) и да ли је ЗБ уопште потребан ЕУ рекао је да је то питање за Европску унију.
„То је питање за њих, а оно што је за нас важно јесте да ми јесмо на свом реформском путу. Ми своје друштво мењамо и усклађујемо са мерилима којима тежимо већ дужи низ деценија, а да ли они хоће нас у тој породици или неће, то зависи од њих“, рекао је Сеелаковић гостујући на ТВ Пинк.
Додао је да је за Србију најважније да се уз реформски курс који се тиче промене друштвеног система и реформисања институција система и даље економски развија.
Замољен да прокоментарише резолуцију Европског парламента о Србији, рекао је да није очекивао усвајање таквог документа у коме се тражи и увођење санкција Русији и признавање Косова и Метохије, али да са друге стране постоје ствари које више и не могу да нас изненаде.
Подвукао је да Србија зна свој европски пут, док је питање да ли Брисел зна шта хоће.
Селаковић је оценио да су једнострани потези Приштине могли да прођу док су на власти у Београду били људи који нису имали ни визију ни вољу да се боре за наше националне интересе.
“ Проблем је што Београд сада има довољно способну власт да води независну суверену политику која се не приклања ни европским ни светским центрима моћи, већ су за њу центар грађани, а главни задатак нам је борба за националне интересе“, рекао је министар Никола Селаковић.
Коментаришући иницијативу високог педставника у Босни и Херцеговини Кристијана Шмита да ђаци у Републици Српској треба да из уџбеника историје уче о како је рекао геноциду у Сребреници, Селаковић је оценио да није у реду никакво наметање, а поготову не српској деци нечега што би неко други сматрао да они треба да уче.
„То никада никоме није донело ништа добро. Дејтонским мировним споразумом је прописано шта је надлезност ентитета и ми смо заједно са колегама из Републике Српске радили на уједначавању наших програма“, рекао је он.
Додао је да српска деца где год живела треба да уче српску историју ако је то могуће и ако иза тога стоји организовани систем образовања као што је у Србији и Републици Српској, никога не вређајући и третирајући чињенице како историјска наука налаже, а не како политичари налажу.
U srednjim školama gotovo 12.000 mesta više nego budućih prvaka
Преузмите андроид апликацију.