Да ли сте се икад запитали где у Новом Саду можете срести мамута, медведа, јелена, вука, лисицу, роду, орла и рибе на истом месту?
Нажалост, није у питању Фрушка гора. Овај национални парк недавно је добио бизоне, али „новосадски“ мамут ипак није тако „далеко“, штавише, налази се у самом граду.
У питању је Природњачки музеј у Радничкој улици, или да будемо прецизни – Природњачка збирка Покрајинског завода за заштиту природе.
Некада се ова збирка од чак 25.000 предмета налазила на Петроварадинској тврђави, а данас јој је место на преко 800 метара квадратних у Радничкој 20а, где је можете посетити радним данима од 8 до 16 часова.
Зашто посетити ово необично место?
Ако 25.000 предмета не звучи довољно примамљиво, покушаћемо да детаљније представимо неке од њих.
Најупечатљивија је свакако лобања мамута са кљовама.
У питању је остатак рунастог мамута, тешког 6 тона, а високог чак 4 метра. Овај симбол леденог доба живео је истовремено са прецима данашњег човека. Њихов значај за тадашњу популацију био је велики, јер су његове кљове и кости коришћење за изградњу колиба, алата и оружја за лов.
Последњи рунасти мамути изумрли су пре око 25.000 година, а конкретно ова лобања са кљовама извађена је 1947. године из корита реке Тисе!
Због своје величине, сматра се ретким примерком на територији Европе.
На изложби се може видети и лобања европског бизона, џиновског јелена, фосили шкољака, корала, морских јежева, амонита и риба из некадашњег Панонског мора које је прекривало данашњу територију АП Војводине.
Поставка садржи и препариране верзије разних савремених заштићених животиња: мрки медвед, вук, европски јелен, орао крсташ, белорепан, белоглави суп, велика дропља, разне птице мочварице, риба моруна – дуга преко 2 метра и још много тога.
Најстарији експонат представљен је са два примерка белоглавог супа (Гупс фулвус) из 1910. године са Обедске баре.
Предмети поставке разврстани су у неколико засебних збирки:
- геолошко-палеонтолошка збирка
- минералошка и петролошка збирка
- херпетолошка збирка
- орнитолошка и териолошка збирка
- ботаничка збирка
- ентомолошка збирка
- ихтиолошка
Оне се свакодневно константно, још од оснивања Покрајинског завода, допуњавају новим предметима и врстама биљног и животињског порекла.
Ми смо вам приказали само делић онога што ова поставка пружа, јер заиста треба да посетите Радничку 20а и уживо видите богатство биолошке и геолошке разноврсности наше земље.
Ко зна, можда пронађете претке данашње лиманске лисице, или дивље свиње која се бар једном годишње прошета Новим Садом.
Nikada nećete pogoditi gde je najlepši drvored lipe u Novom Sadu (VIDEO)
Преузмите андроид апликацију.