Управљање чврстим отпадом један је од највећих еколошких проблема у Србији чијем је решавању Влада Републике Србије изузетно посвећена.
,,Захваљујући пројекту изградње регионалних и рециклажних центара на којем убрзано радимо решићемо проблем управљања чврстим отпадом у 50 градова и општина“, изјавила је данас министарка заштите животне средине Ирена Вујовић, након потписивања уговора за изградњу регионалних система за управљање отпадом у Сремској Митровици и Пироту.
Уговоре за другу фазу, односно наставак реализације пројекта ,,Програм управљања чврстим отпадом у Републици Србији“, који је вредан 150 милиона евра а финансира се из кредитне линије ЕБРД и АФД, данас су потписали министарка Вујовић, потпредседник Европске банке за обнову и развој (ЕБРД) Алан Пију и директори ЈКП ,,Регионална депонија Срем – Мачва“ и ЈКП ,,Регионална депонија Пирот“. Потписивању су присуствовали директор регионалне канцеларије Француске агенције за развој (АФД) за Западни Балкан Доминик Отберг и градоначелници Сремске Митровице и Пирота.
Србија има све потенцијале да буде енергетски безбедна, независна и истовремено еколошки чистија земља.
Министарка је подсетила да се увелико ради на пројектима из прве фазе за коју су раније потписани уговори, а која обухвата регионалне центре у Ужицу, Новој Вароши, Ваљеву и Сомбору.
,,Изградња регионалних и рециклажних центара широм Србије говори о нашој озбиљности у намери да градимо зелену инфраструктуру и тиме мењамо еколошку слику Србије набоље, зарад чистије и здравије будућности. Бенефити ових пројекта су вишеструки, јер ћемо њиховом реализацијом унапредити квалитет животне средине, поправити квалитет живота и повећати проценат рециклаже у нашој земљи, чему и тежимо. На тај начин поштујемо принципе циркуларне економије и пре свега обавезе из Зелене агенде којој смо изузетно посвећени“, рекла је Вујовић.
Министарка је захвалила потпредседнику ЕБРД и његовом тиму на доброј сарадњи и ефикасности у реализацији капиталног пројекта замене котлова у крагујевачкој топлани и изразила наду да ће истом брзином бити реализован и пројекат изградње инфраструктуре за управљање отпадом широм Србије.
Потпредседник Европске банке за обнову и развој Алан Пију је истакао да је модернизација еколошке и зелене инфраструктуре један од главних приоритета ЕБРД у регионима у којима инвестира.
,,Заједно са пројектом изградње новог регионалног система за управљање отпадом у Винчи, који ЕБРД такође подржава, овај пројекат означава нову прекретницу за инфраструктуру управљања отпадом у Србији и сектор животне средине. Додатна корист пројекта је што ће допринети у изградњи капацитета и знања потребних да се Србија приближи стандардима ЕУ у овој области“, рекао је Пију.
Преузмите андроид апликацију.