Чини ли вам се да су вам године након 30. рођендана пролетеле? Ако је за утеху, нисте једини. Психолози објашњавају да је, како старимо, уобичајена појава да нам недеље, месеци и године све брже пролазе, па и да се „стопе“ у једну равну линију.
Зашто је то тако? Укратко – живот нам је досадан. Након 30. године, све је мање важних догађаја који „успоравају време“. Углавном смо све већ „обавили“ – први пољубац, посао, летовање у иностранству, озбиљна веза, брак, дете, тако да све касније личи на репризу.
Кад се нешто деси први пут, формирају се трајнија сећања, објашњавају научници и додају да су сећања из младости јача и због осећаја идентитета који се формира до 30. године.
Али, то је и добра вест јер значи да можемо успорити време.
Да ли сте приметили да вам на летовању прва два дана трају веома дуго у поређењу са остатком одмора? То је управо зато што нам је све ново, а затим лагано упадамо у рутину.
Лек за успоравање времена је што више нових искустава и догађаја у животу, истичу научници.
Не мора то бити нешто екстремно, довољно је да променимо место летовања, јер ако сваке године идемо на исто, не стварамо нове успомене, па нам се чини да време лети.
Исто важи и за оно што радимо у току недеље, ако нам се живот сведе на рутину, имаћемо утисак да су дани и седмице исте.
Зато „разбијте“ свакодневну рутину новим искуствима – школом плеса, језика или барем различитим рутама за шетњу, саветују психолози.
5 načina da se „isključite“ i prestanete da razmišljate nakon napornog radnog dana
Преузмите андроид апликацију.