Прање одеће, заштита од мољаца, рупице, поцепана тканина – погледајте савете како да вам одећа дуже траје.
1. Прање одеће
Колико год новца трошили на одећу, увек би требало да може да поднесе прање. Заборавите на уверења да само скупа одећа траје, јер то није истина.
Небројено пута се догодило да нам се дизајнерске крпице униште у рекордном року, што није био случај са комадима које смо платили неупоредиво мање.
Свима који желе да сачувају своју одећу од уништавања стручњаци препоручују да је ређе перу. Многи одећу перу већ након првог ношења, што је погрешно и потпуно непотребно, осим ако није упила неугодан мирис или је стварно прљава.
Одећу увек перите на 30 степени (осим ако није ријеч о одећи за бебе коју је потребно стерилисати на високој температури).
Било би добро да одећу током сваког прања перете у посебним врећицама за прање које спречавају пропуштање микровлакана од ођеће која завршавају у води.
Такође није пожељно ни да одећу сушите у сушилици, поготово не вунене комаде. Најбоље је да је отресете и окачите на сушило или штрик да се осуши природним путем. Постоје и бројни спрејеви за освеживање одеће за лепши мирис.
2. Чувајте одећу од мољаца
Сигурно вам се догодило да на одећи временом пронађете рупице. За то може бити крива машина за прање, али најчешће су кривци мољци који се њом хране.
Зато инвестирајте у дрвене куглице против мољаца и јастучиће лаванде који ће их спречити да направе штету.
3. Дугмићи и поруби
Уколико је на вашој одећи ‘отишао’ поруб или вам се одшило дугме, то врло лако можете поправити и сами. Све што вам је потребно су маказе и скромни комплет за шивање.
Интернет је одлично место на којем можете потражити туторијале који објашњавају како порубити ођећу и зашити дугме.
Запамтите да шавови не морају изгледати савршено. Важно је само да споља изгледа добро. На крају крајева, ако и не успијете у свом дому, увек постоји кројачица која ће то исправити за час посла.
4. Поцепана одећа
Уколико су се ваше омиљене панталоне поцепале, то не значи да их аутоматски морате бацити. Ако поцепани део не може да изгледа као модни детаљ, на панталоне увек можете зашити ефектни комад тканине и на тај начин их учинити оригиналним.
Не морате одмах бацити све што се поцепало, нешто може и да се поправи!
Осим класичних закрпа постоји и метода шашико, популарна у Јапану, која подразумева поправак и декорирање различитим мотивима, узорцима и линијама помоћу белог конца. Исто можете учинити служећи се концем у било којој другој боји и направити сами кул извезену закрпу.
5. Што ако комаду одеће нема спаса?
Постоје и случајеви када одећи стварно нема спаса, попут флеке која никако не одлази са мајице.
Уништену хаљину можете претворити у топ или у сукњу, а макси хаљину скратити на миди дужину која је последњих година врло популарна.
Ако је поједини одевни комад до те мере уништен да нема смисла трудити се да га спасете, увек га можете исећи на мање комаде које ћете користити уместо крпе за чишћење.
Najveći krivac za povećanje krvnog pritiska je zapravo navika koju svi imamo
Преузмите андроид апликацију.