Држава ће развојем више од 20 нових електронских сервиса покушати да до краја 2023. преведе око два милиона грађана Србије на услугу еПацијент, како би се закивања прегледа и друге услуге домова здравља и болница обављали електронским путем, саопштио је НАЛЕД.
Наводи се како се очекује да већ следеће године буде заказано до 50 милиона услуга путем портала и мобилне апликације еЗдравље и тако грађани брже дођу до жељеног прегледа.
НАЛЕД напомиње да је Акционим планом за 2022-2023. годину, који је усвојила Влада Србије, планирано и успостављање електронског здравственог картона до краја године, а већ од наредне 2023, захваљујући систему еБоловање, пацијенти неће морати да одлазе по дознаке код изабраног лекара, јер ће се цео процес одвијати онлајн.
Додаје се да ће увид у јединствени еКартон, у коме ће се налазити уписане дијагнозе и прописани лекови, имати пацијент и лекари из различитих установа, државних и приватних, које посети.
На једном месту биће обједињена цела историја лечења, што ће помоћи ефикаснијој размени података између доктора опште праксе и лекара специјалиста, напомиње НАЛЕД.
„Један од првих корака ка увођењу еКартона и потпуне дигитализације биће постављање нове модерније ИЗИС платформе, а како би систем потпуно функционисао, неопходно је његово увезивање и са приватним и војним здравственим установама, које досад нису биле део овог система. Циљ је да до краја године унапређени ИЗИС користи до 30 процената болница, а да се током 2023. укључе и преостале здравствене установе“, изјавила је шеф Јединице за здравство у НАЛЕД-у Јелена Радновић Вукчевић.
Наводи се да се међу 18 мера акционог плана за спровођење Програма дигитализације здравственог система, налази и увођење еУпута које ће издавати лекари специјалисти, решавање проблема термина и упута без термина, као и увођење јединствених регистара за електронско праћење издавања рецепата и потрошње лекова, имунизације, прележаних болести, налаза и отпусних листа.
Наглашава се да ће здравствене институције моћи путем увезаних база података да размењују информације о рођеним и умрлима особама, генетским предиспозицијама и слично.
НАЛЕД најављује да ће по први пут у нашем здравству почети да се примењује и вештачка интелигенција, која ће допринети ефикаснијој обради великог броја информација у радиолошкој дијагностици, а процес лечења требало би да убрза и аутоматизовано тумачење лабораторијских резултата.
Истиче се да је главни циљ Програма дигитализације у здравственом систему да се кроз процес дигитализације осигура квалитетнија, ефикаснија и доступнија здравствена заштита кроз безбедно коришћење електронских услуга.
Koji su benefiti produženog vikenda za duh i telo: Promena rutine veoma utiče na zdravlje
Преузмите андроид апликацију.