Музеј наивне и маргиналне уметности у Јагодини једина је установа у региону која је искључиво посвећена стваралаштву самоуких уметника. Овакви музеји су реткост и у светским оквирима па сама установа привлачи и међународну пажњу савремених ствараоца уметничких дела који шаљу своје аутентичне радове као поклон јединственом изложбеном простору у Јагодини.
За многе теоретичаре наивна уметност је стара колико и само људско друштво, стара колико и потреба да се човек стваралачки изрази. Музеј наивне уметности у Јагодини већ 62 године привлачи и међународну пажњу као ретка установа у свету посвећена самоуким ствараоцима.
Ивана Јовановић, музејска саветница у Музеју наивне и маргиналне уметности у Јагодини каже: „Сада се налазимо управо пред сликом Јанка Брашића ,,Косовски бој’’ која је једна од тих дела која су ретко напуштала наше депое. Иначе Јанко Брашић се сматрао родоначелником наивне уметности код нас и заправо је читав низ аутора из овог окружења, тај круг јагодинских уметника, један од разлога због чега је музеј основан управо у Јагодини.“
Музеј наиве је за шест деценија организовао преко седам стотина изложби. У депоу баштини преко 3000 дела, а највећи изазов за рестаураторе представљају радови зачетника маргиналне уметности.
Иван Ђелић, рестауратор и конзерватор у Музеју наивне и маргиналне уметности у Јагодини напомиње: „Заправо они нису много добро познавали технологију нити око препарирања платна, нити око спремања дрвета за скулптуру, тако да су на пример користили уместо ланеног уља користили јестиво уље. Уместо платна користили су мушеме где су људи ручавали, па су директно на томе сликали слике, сликали су на обичним платнима лошег квалитета, јастучницама, платно од завеса.“
Министарство културе и информисања уложило је 340 милиона динара за нови изложбени простор. У њему су смештене скулптуре од дрвета које су специфичне за вајарство наивних уметника.
Ивана Јовановић, музејска саветница у Музеју наивне и маргиналне уметности у Јагодини напомиње: „Мотиви су најчешће из непосредног окружења самог аутора јер је то некако свет који њих окружује. Имамо и елемент маште који је јако присутан, па имамо Богосава Живковића, Драгутина Алексића, Драгишу и Милана Станисављевића и читав низ других уметника.“
Развој наивне уметности у Србији везује се за тридесете године прошлог века док је сам музеј у Јагодини стекао интернационалну славу што говоре и поклоњена ауторска дела познатих уметника широм света.
Преузмите андроид апликацију.