Жене би требало да узимају фолну киселину ако планирају да затрудне или су у првом тромесечју трудноће јер истраживања показују да то може знатно да смањи ризик од неких урођених мана детета.
Зашто би жене требало да узимају фолну киселину када се одлуче на трудноћу
Жене би требало да узимају фолну киселину ако планирају да затрудне или су у првом тромесечју трудноће јер истраживања показују да то може знатно да смањи ризик од неких урођених мана детета.
Ради се о урођеним неуролошким аномалијама познатијим под називом дефекти неуралних цеви због којих кичмена мождина и мозак детета не могу нормално да развијају.
Фолна киселина присутна је у многим намирницама као што су со, млечни производи и житарице за доручак, а то је истакнуто и на паковању производа.
Стручњаци сматрају да би требало узимати фолну киселину додатно, у облику таблета, при планирању трудноће и у првом тромесечју.
Препоручена доза је 400 микрограма дневно, кажу лекари из Центра за контролу болести у САД и немачког Федералног института за процену ризика (BfR).
Ако вас брину могуће нуспојаве, научници кажу да је тренутна препоручена доза фолне киселине безопасна и не може да има неповољан утицај на здравље.
Из Европске агенције за сигурност хране (EFSA) кажу да се може узети до 1.000 микрограма фолне киселине дневно без ризика од нуспојава.
Трудницама је потребно више фолне киселине и током друга два тромесечја и дојења, кажу лекари.
У тој фази труднице не треба нужно да узимају таблете ако се потруде да једу више намирница богатих фолном киселином.
Фолат, познат и као витамин Б9 и фолацин, један је од Б витамина. Фолна киселина у храни се не појављује природно, већ је додата накнадно.
Лиснато поврће попут спанаћа и салате, парадајза, махуна, орашастих плодова, поморанџе, интегралних производа, кромпира, џугерице и јаја су намирнице које су богате фолатом.
Ако једете ове намирнице вероватно сте себи обезбедили довољно фолата, па се узимање додатне фолне киселине препоручује само пре и током трудноће.
Преузмите андроид апликацију.