На новосадској друштвеној агенди једна од горућих тема тренутно је доношење Генералног урбанистичког плана Града до 2030. године.
Шта је заправо ГУП?
ГУП је, лаички речено, веома значајан документ који најближе описује и показује како ће наш Град изгледати у будућности, тј. тачније, у наредних десетак година.
У фокусу овог плана јесте да се реше потенцијални саобраћајни и комунални проблеми, отвори већи број јавних здравствених, културних, образовних и стамбених објеката, али и да се очува простор намењен за зелене површине и паркове.
Мишљења о томе да ли је предложени урбанистички план за даље уређење нашег Града добар су подељена, али логичан след околности јесте тај да ће, иако ће се неки бунити против тога, а неки поздрављати новонастале одлуке, се Нови Сад у будућности све више развијати.
Како се стручњаци изјашњавају веслачка стаза на Шодрошу неће угрожавати животну средину већ ће само доприносити смањењу њеног загађења, те стабилизовати подземне воде и представљати оазу мира и опуштања у нашем Граду.
Према ГУП-у планиране инвестиције у великој мери се односе на новосадско приобаље, тј. на просторе Шодроша, Дунавца и Рибарског острва. Поред тога што ће Нови Сад добити нову дугачку плажу, читав комплекс вишеспратница и стамбених блокова, оно што нас посебно радује јесте изградња кајакашких, односно, регатних стаза.
Из Кајак кану клуба “Војводина“ кажу да је тренирати овај спорт у Новом Саду до скоро било на сличном нивоу као када би се озбиљни одбојкаши за своје утакмице спремали тако што би, уместо на терену, одбојку играли између два дрвета са импровизованом мрежом, али да ће се изградњом регатних стаза ситуација у потпуности променити.
О изградњи кајакашких стаза шушкало се претходних 40 година, међутим, коначно је дошло време да се нацрти спроведу у дела.
Чињеница је да је Дунав много прометнији него раније и да то доста утиче на квалитет тренинга. Спортисти често наилазе на непредвиђене препреке, због чега се веома радују веслачким стазама које ће добити.
Ипак, не може се занемарити чињеница да и поред неадекватних услова, наши кајакаши и веслачи са свих европских и светских такмичења на којима се појаве, кући доносе озбиљне награде и признања.
Регатне стазе ће имати регулисан водостај и биће уређене по свим стандардима Међународне кајакашке организације, због тога ћемо коначно моћи да се опробамо у улози домаћина разних европских и светских првенстава.
Новосађани би требали да разумеју да веслачка стаза није намењена само веслачима и кајакашима, већ да свако може да узме чамац, оде тамо и ужива у веслању.
Ово заиста представља веома значајан помак у историји веслачког спорта, јер свака, па и минимална инвестиција на овом простору нас из дана у дан приближава да стaнемо раме уз раме са свим уређеним европским градовима на које се годинама уназад угледамо.
Преузмите андроид апликацију.