Данас су најпознатији председници или владари у својим земљама свакако Владимир Путин, Џо Бајден, Си Ђипигн или Ким Џонг Ун, али има оних владара који су дуже на трону, а нису толико познати јавности.
Краљица Елизабета II
Најдуговечнија владавина је свакако владавина Краљице Елизабете II, која је на трону британске краљице још од давне 1952. године. Тиме је постала најстарији владајући монарх на свету и најдуговечнији британски монарх. Елизабета II је поглавар Комонвелта и краљица Уједињеног Краљевства, Канаде, Аустралије, Новог Зеланда, Пакистана и Цејлона.
Неке од занимљивости које се везују за краљицу су свакако да јој не треба пасош да би путовала или возачка дозвола да би возила аутомобил. Има своју пасмину паса, коргије, и по овлашћењима јој припадају сви делфини у земљи. Свако јутро се буди уз звук гајди, има своју приватну песникињу, свакодневно јој пристигне 300 писама и воли да попије чашу џина пре ручка, током јела вино и мартини, а увече шампањац.
Њен супруг Филип преминуо је прошле године, доживео је 100 година, а син принц Чарлс који је престолонаследник чека престо још од давне 1958. године.
Султан Хасанал
После Краљице Елизабете II, Султан Хасанал је други најдуговечнији актуелни владар. Он је један од последњих апсолутних монарха на свету. Наследио је престо као султан Брунеја након абдицирања свог оца, 5. октобра 1967. године.
Султан је сврстан међу најбогатије људе на свету, по Форбсовој листи из 2008. године његово је богатство било процењено на око 20 милијарди долара.
Краљица Маргрет II
Није било предвиђено да буде монарх јер у њеној породици су само мушки потомци имали право на престо. Њен стриц је требао да наследи престо, али популарност њених родитеља и њихових ћерки допринела је промени Устава што је омогућило и женама да имају право на дански престо.
Стравствена је конзументкиња цигарета због чега је добила надимак „краљица пепељара“.
Краљица Данске је од 1972. године.
Краљ Карл XVI
Краљ Карл XVI Густав од Шведске монарх Краљевине Шведске је од 1973. године.
Краљеве дужности су репрезентативног и церемонијалног карактера, као што су званичне посете шефа државе и отварање годишње седнице парламента. У краљеве интересе спадају технологија и пољопривреда, и понајвише аутомобили.
Новинари су много пута приметили да краљ погрешно пише своје име – у званичним документима и приликом посете рудника бакра када се погрешно потписао на камен. Његова супруга, краљица Силвија, у телевизијском интервјуу признала је да њен супруг пати од дислексије, поремећаја способности читања и писања.
Председник Пол Бија
Пол Бија обавља дужност председника Камеруна још од 1975. године. Оно што његову владавину чини занимљивој јесте чињеница да је на изборима одржаним 14. јануара 1984. године, Бија је освојио 98,98% гласова.
Преживео је покушај пуча исте године, за чије су организовање били осумњичени припадници из муслиманских редова. Међутим, Бија у духу националног јединства није покренуо хајку на њих.
Преузмите андроид апликацију.