Почетна > Бизнис
Бизнис

Падају цене бакра и челика, велика тражња за литијумом

Светска индустрија метала је међу гранама привреде које током две године борбе са пандемијом бележе највећи раст. Због велике потражње, само 2021. неки метали су поскупели и 80 одсто, а прогнозе указују да ће бакар, никл, кобалт и литијум у наредних неколико година достићи рекордне вредности.
Фото: Unsplash/radragon

Бојан Станић, помоћник директора аналитике Привредне коморе Србије, каже да је привреда Србије мала, да извоз индустријских метала у светским размерама није значајан, али на тржишту Европе јесте.

Према његовој оцени, то је грана индустрије која има перспективу, а стање на тржишту основних индустријских метала је такво да су цене високе, што је последица готово рекордног раста из 2021.

„Да пођемо од тога зашто су ови метали толико тражени. Пре свега, бакар је основни индустријски метал, који је због својих карактеристика најтраженији у металској индустрији и бројним делатностима прерађивачке индустрије. Са друге стране, литијум и кобалт се примарно користе у производњи литијум-јонских батерија за телекомуникације и ауто-индустрију, док се никл употребљава у металургији, али и у производњи поменутих батерија, за којима је у последњих пет година тражња врло висока“ наводи Станић.

Наглашава да на тржишту ипак долази до хлађења на основу раста понуде. Конкретно, цена бакра је у паду и тренутно се креће око 9 500 долара по метричкој тони, што је за око два одсто мање у односу на почетак године. До хлађења долази и на тржишту челика у САД.

Међутим, стижу информације да ће Кина ограничити производњу челика током трајања Олимпијских игара, па то може опет погурати цену на међународном тржишту. Са друге стране, цена алуминијума је знатно порасла, услед смањења производње у Кини због енергетских услова.

„Када говоримо о литијуму, његова цена се креће око 50 000 долара по метричкој тони, ту је референтно тржиште у Кини, и цена би требало да остане на високом нивоу током ове године због велике тражње за електричним возилима, посебно у Кини“ напомиње Станић.

Gradonačelnik Njujorka prima platu u bitkoinima

 

Преузмите андроид апликацију.