Дунавски парк, најстарији парк у Новом Саду биће у потпуности реконструисан. Смештен у срцу града, између Дунавске улице, Булевара Михајла Пупина и Дунава, парк већ 127 година, на скоро шест хектара, представља зелену оазу за одмор, релаксацију и рекреацију Новосађана.
Дунавски парк је од 1895. године витална веза становника центра Новог Сада, али и осталих градских квартова с природом.
Ове године ће, кажу у ЈКП „Градско зеленило“ бити детаљно реконструисани сви садржаји, како би се парк још више приближио грађанима и још боље одговорио њиховим потребама.
„Подизање Дунавског парка започето је 1895. године. Он је саставни део старе Дунавске улице и старог дела града, самим тим чини једну целину у смислу пешачких кретања и одабира материјала и мобилијара.
Укупна површина је приближно 5,58 hа, од тога на стазе отпада приближно 0,76 hа. Пројектну документацију за парк израдио је др. Ратибор Ђорђевић 1958. године, као изузетно место за тихи одмор и игру деце“, каже Јелена Прица из новосадског „Зеленила“.
Радови почињу у првој половини фебруара 2022. године и вредни су 121.288.833,25 динара.
Биће реконструисане све стазе и прилази који обухватају површину од 6.209 квадрата. На месту потојећег дечијег игралишта биће изграђено ново, веће и савременије, са пет потпуно нових справа, као и нова чесма и 250 метара ограде око дела парка.
Кад се заврши реконструкција стаза, расвете, клупа, чесме, ограде и изгради ново игралиште, Дунавски парк ће са својих 640 стабала бити још лепши и раскошнији, сматра директор Градског зеленила Милош Егић.
„Ми смо, захваљујући финансијској подршци града, прошле године у целом Дунавском парку уградили савремени заливни систем, кап по кап. Тиме смо одржавање травњака и дрвећа подгили на виши ниво.
Поред тога, наше стручне службе, уз тесну сарадњу са Саветом за озелењавање града и научницима са Института за низијско шумарство и животну средину, у одржавању дрвећа примењују најсавременију технологију, како би заштиту дрвећа подгили на још виши ниво.
Притом, реконструкција Дунавског парка није једино унапређење парковских простора у Новом Саду.
Уз подршку градоначелника Милоша Вучевића и града очекује нас значајно сређивање Футошког парка, али и градња три нове парковске површине. А уз подршку Министарства за заштиту животне средине, изградили смо заливни систем у Лиманском парку, а очекују нас и нова улагања“, каже Милош Егић.
После реконструкције парк ће имати 180 клупа. Биће поправљено, дотерано и офарбано постојећих 165 и постављено 15 нових клупа. Биће постављено 56 канти за отпатке, а свих 35 постојећих канделабера, биће реновирани.
Сви радови изводе се према пропозицијама Покрајинског завода за заштиту природе, а биће завршени на јесен 2022. године. У „Зеленилу“ истичу да ће радови бити изведени тако да не ометају кретање грађана, а биће обезбеђен и приступ особама са инвалидитетом, деци и старим особама.
„Приликом реконструкције парка водили смо рачуна о потребама грађана. Будући да је парк издељен у 13 функционалних целина, и да велики број мале деце користи игралиште у близини рукометног терена, посебну пажњу поклонили смо потребама намлађих, па ће уместо постојећег, дотрајалог игралишта, бити изграђено ново, са пет нових, модерних справа, како би се боравак најмлађих у парку учинио још забавнијим“, каже Прица.
Преузмите андроид апликацију.