Град Нови Сад и ове године обезбеђује средства за потпуно бесплатан боравак за више од 17.000 деце у вртићима ПУ ,,Радосно детињство“, а за ову намену планирано је 649.053.037,00 динара. Листа чекања је на минимуму и на њој су деца јасленог узраста, а циљ је да кроз планиране пројекте она буде потпуно укинута.
Директорка ПУ ,,Радосно детињство“ Маријана Попов подсећа да је закључно са 2019. годином за трошкове боравка деце Град издвајао 80 посто од укупне цене, а да су родитељи учествовали са 20 одсто.
Маријана Попов: Улагање у пронаталитетну политику
„Може се рећи да је и тада цена вртића у Новом Саду била једна од најнижих у Србији, а значајна промена десила се од 1. јануара 2020. године када, након одлуке Града и градоначелника Милоша Вучевића, вртићи постају бесплатни за сву децу. То је била реализација пронаталитетне мере државе, а у буџету Града је постојао новац за то“, објашњава Попов.
Родитељима је омогућено да новац преусмере на неке друге потребе
Говорећи о рекацијама родитеља, Попов истиче да су веома позитивне.
„Родитељи уз ову помоћ могу да преусмере одређена средства за друге важне потребе своје деце и то значи свакој породици“, каже она.
Говорећи о функционисању ПУ ,,Радосно детињство“, директорка објашњава да се установа сваке године сусреће са великим потребама родитеља за упис деце у вртиће.
„Та потреба је препозната и у самој Установи, као и од Оснивача и градоначелника Милоша Вучевића. Из тих разлога изграђивали су се и изграђују се нови вртићи, адаптирају се и дограђују постојећи, а све у циљу што већег уписа нове деце, као и растерећења броја деце која су већ уписана у одређене васпитне групе“, каже Попов и додаје да је овај труд Града и градоначелника допринео томе да у овом тренутку листа за упис нове деце буде најмања у ближој прошлости, а броји око 300 деце јасленог узраста.
Подршка у свим сегментима рада
У оквиру Установе којом Попов руководи запослено је 2.604 радника, постоји 73 вртића који су распоређени у 9 јединица, Централна кухиња, техничка служба, као и управна зграда у којој се налазе све битне пратеће службе за функционисање. За овако велик и битан систем, од кључног је значаја добра сарадња са надлежнима.
„Добијамо подршку у свим сегментима рада. Препознају се наше потребе и добијамо помоћ у њиховом остварењу. Поред разумевања потребе за отварање нових вртића, адаптацију и проширење постојећих, Град, ГУЗО и градоначелник Милош Вучевић, увек омогућавају и њихово опремање новим намештајем, дидактичким средствима, играчкама, важном ИТ опремом за васпитне групе у оквиру ,,Година узлета”… Велика је подршка и за наше службе исхране како би се обогаћивала разноврсност намирница, набавила возила за транспорт хране“, каже Попов.
Праведнији однос према запосленима
Са великом радошћу, говори и о праведнијем односу према запосленима.
„Никако се не сме заборавити да је отварањем нових васпитних група и отварањем нових вртића омогућено запошљавање нових радника. Чињеница је да су у претходним годинама, васпитачи дуго радили на одређено време, а сада су многи добили стална радна места, само ове године њих 317, а отварањем нових група запослени су и запошљаваће се нови радници“, истиче Попов.
Ево како је код других
Родитељи углавном плаћају 20 одсто цене – око 5.000 месечно!
НИШ – Економска цена боравка деце у вртићима у Нишу, износи 20.140 динара, од чега Град финансира 80 одсто, а учешће родитеља је 20 посто, месечно 4.028 динара.
КРАУЈЕВАЦ – Град Крагујевац месечно субвенционише 80 одсто трошкова боравка деце у вртићима, а родитељи остатак – 5.278 динара месечно.
Нови објекти и проширења постојећих
Један од главних циљева је да се кроз градњу вртића на различитим локацијама и проширивањем постојећих, омогући функционисање без икаквог притиска, као и премештање одређеног броја деце ближе месту становања.
„Све то доводи до задовољних васпитача и медицинских сестара васпитача, деце о којој брину, као и родитеља. Већ од почетка наредне радне године, односно у септембру, октобру, отварамо врата два нова вртића у Ветернику и насељу Сајлово. Почињемо са изградњом вртића у насељу Адице и проширујемо капацитете у Ковиљу, а очекује се и изградња вртића у близини Медицинске школе. И ту није крај, планирамо и градимо даље како би задовољили потребе наших малих суграђана“, најављује Попов.
Преузмите андроид апликацију.