Почетна > Србија
Србија

„Буди хуман као што је Србија била 1885.“

У седишту међународног Црвеног крста у Женеви стоји табла са натписом: „Буди хуман као што је Србија била 1885. године“, а знате ли зашто?
Фото: Wikimedia Commons/Torbjorn Toby Jorgensen

Србија у својој историји може да се поноси многим стварима, али ништа није тако посебно као постављање преседана у историји ратовања. Није у питању чин борбе, већ чин хуманости.

Крајем 19. века, тачније 1885. године, Србија је објавила рат Бугарској. Повод је било уједињење Кнежевине Бугарске и Источне Румелије, које је извршено кршењем одлука Берлинског конгреса, а нa штету Србије и Срба који су живели на тим подручјима пре и током Отоманске власти. Краљ Милан је покушао дипломатски да реши проблем, али услед неуспеха објавио је рат.

Рат, као и сваки други, имао је своје хероје и жртве, победе и поразе, добре и лоше одлуке и потезе, али у овом рату се Србија на посебан начин уписала у историју.

Србија је зауставила ратне операције на један дан, како би Црвени крст могао да дође до бугарских војника и укаже им помоћ.

На територији тадашње Србије увелико је постојао Црвени крст, оформљен 1876. године. Ипак, у суседној Бугарској није било тако, па није било људства да помогне рањеним бугарским војницима.

Међународни Црвени крст спремио је лекове и потребну медицинску помоћ и послао конвој за Бугарску, али једини пут до њих био је, иронично, преко Србије, са којом ратују.

А онда, десило се нешто што није никада раније, а ни након тога.

На захтев аустријског Црвеног крста, Србија је зауставила ратовање на 24 часа, како би се из Беча транспортовала медицинска помоћ за рањене бугарске војнике.

Као да није учињено довољно, Срби су аустријским караванима помоћи додали своје кревете, ћебади, лекове, опрему и све што је потребно за формирање болнице.

Укратко, Србија је снабдевала свог противника у рату.

За овај несебичан и хуман чин Србија је добила посебно признање хуманости од међународног Црвеног крста, као и плакету на којој је писало „Буди хуман као што је Србија била 1885. године“.

Кнез Милан Обреновић потписао је примирје 28. новембра 1885. године у Нишу, а мир је дошао недуго затим уз одређене компликације које су се појавиле на путу до потпуног решавања конфликта.

Српски сат који је куцао 200 година пре швајцарског

Преузмите андроид апликацију.