Данас је готово незамисливо живети без пластике.
Како је индустријализација расла, расла је и производња пластике.
Данас се она користи готово свугде. Она је јефтина, погодна за обликовање, те стога и не чуди зашто је тако широко распрострањена.
У неким производима попут козметичких препарата, пилинга, паста за зубе могу се наћи честице микропластике. Исто тако, у наш организам може доћи микропластика путем ланца исхране. Истраживања на универзитету у Њукастлу истраживачи су открили да за недељу дана у човеков организам доспе 5 грама пластике.
Како је нека пластика израђена од бисфенола (BPA), органског једињења који има својства хормона, јавља се забринутост око безбедности њене употребе, нарочито када је контакт хране са њом у питању.
Како да знамо која је пластика погодна за употребу?
Друштво пластичне индустрије је 1988. године створило симбол који нам помаже да знамо о којој врсти пластике се ради.
Како би се могли боље оријентисати о каквој пластици је реч, европска агенција за безбедност хране је 2011. увела тзв. кодирану ознаку пластике. Па тако на свакој пластици можете приметити троугао са бројем од 1 до 7 у њему.
Безбедна употреба пластике
Када на пластичној амбалажи видите троугао са бројем 2 у њему, знајте да се ради о HDPE пластици, одностно полиетилену велике густине. Ова врста пластике је отпорна на високу температуру. Може да издржи до 120 ° С.
Ову врсту пластике можете пронаћи међу боцама за млеко, посудама за сок и посудама за чишћење производа. Такође, кремице и остали козметички производи су често упаковани у амбалажу начињену од ове врсте пластике.
Што је најважније, након одбацивања ове амбалаже, она се веома лако рециклира и од ње се тада добијају разне боце, цеви, саксије, баштенски намештај и слично.
Бројем 4 је означена LDPE пластика. Ова пластика садржи полиетилен мале густине, која у континуитету може издржати температуру до 80° С.
Такође, његов производни процес је веома економичан, због чега се производи чија сировина садржи LDPE широко користе у различитим областима. Па тако пластичне кесе за намирнице, самолепљиве фолије, меке бочице у које се пакују сапуни и креме су направљене од ове врсте пластике.
Вреће смрзнуте хране и оне намењене за одлагање смећа на индустријском пољу такође су направљене од LDPE пластике. Једном рециклирана, од ове врсте пластике могу се правити нове пластичне кесе.
Петица у троуглу вам сигнализира да је реч о полипропиленској амбалажи (РР). Иако има најмању густину, то омогућава да је изузетно отпорна на топлоту. Дечије флашице за млеко се израђују од ове врсте пластике, такође сламке, пластичне чаше, виљушке, кашике, чепови, целофан.
Како је ова пластика отпорна на топлоту, оваква амбалажа се може користити и у микроталасним пећима.
Након рециклаже РР пластике, од ње тада настају контејнери, тацне, четке и слично.
Ове три врсте пластике у себи не садрже штетне бисфеноле, те су безбедне за употребу, али ипак треба водити рачуна да се не оштети.
Оне су безбедне уколико се правилно користе. Зато водите рачуна да не дође до физичког гребања посуда у којој држите храну. Тaкође, избегавајте да држите пластичну амбалажу изложену директном сунцу.
Можда најчешћа грешка која се вероватно у свакој кући дешава јесте да се у амбалажу од сладоледа складишти храна која је остала од ручка. Иако је ова пластика означена бројем 5, она јесте безбедна за једнократну употребу, те тако не би требало у њој складиштити и замрзавати заостали ручак.
Постоје пластике са ознаком 5 које се могу купити баш за складиштење хране, а не само за паковање производа. Таква пластика има ознаке на којим температурама се може користити, да ли је погодна за прање у машини и да је погодна за употребу у микроталасној пећи.
Коришћење пластике уз опрез
Број један у троуглу ће вам дати информацију да се ради о РЕТ амбалажи (полиетилен терефталат). Такође, ни ова врста пластике не садржи бифеноле.
У њу се пакује вода, сокови, безалкохолна пића, козметички производи, као средства за кућну хемију. Такође, може се наћи и пиво упаковано у овакву пластику. Иако је стаклена амбалажа најбезбеднија за чување алкохолних пића, краткотрајна употреба овакве пластике неће штетно утицати на човеков организам.
Ову пластику након употребе баците и немојте користити поново за складиштење других намирница.
Седмица у троуглићу говори да се ради о пластици чије компоненте нису у потпуности познате, због чега се још увек не могу рециклирати, те су сврстане у групу „остале“ врсте пластике. Овде је могуће пронаћи трагове бисфенола.
Пластика која се до сада не може рециклирати користи се, између осталог, у производњи компакт дискова, паковање пасте за зубе или сосова и посуђа направљених посебно за употребу у микроталасној пећници.
Избегавајте ову пластику
PVC (поливинил хлорид) пластика, или пластика означена бројем 3, је веома неповољна за рециклажу. Процес рециклаже ове пластике може се извести само индустријски. Његови ефекти веома загађују, па многе компаније које га користе промовишу употребу других опција; индустрија амбалаже једна је од оних која промовише елиминисање PVC-а из својих процеса. Зато избегавајте ову врсту пластике, тако ћете допринети да се наша околина мање загађује.
PVC можемо пронаћи за израду цеви, у производњи базена, у изради прозорских оквира, завесе за купатила. Одећа и обућа се такође производе од ове врсте пластике.
Ова врста пластике се избегава за паковање и складиштење хране.
И на самом крају, када је пластика означена бројем 6 знајте да је реч о PS (полистирен) пластици.
Посебност је тога што је врло добар изолатор и што има велику отпорност на ударце. Па се често користи за паковање и изолацију. Такође се израђује пластични прибор за јело.
Тацне за храну и изоловане чаше направљене су од полистирена. Обзиром да се ради о пластици која садржи низ органских једињења, избегавајте ову амбалажу када пакујете храну.
И како је готово немогуће живети без употребе пластике, смањите њену употребу што је више могуће. Када је користите, бирајте ону пластику која је безбедна за здравље, али и животну средину, и наравно ону која је погодна за рециклажу.
Преузмите андроид апликацију.