Истраживање открило да ли су људи који поседују псе мање склони депресији током пандемије.
Нова студија сугерише да је поседовање паса ублажило неке негативне психолошке утицаје пандемије ковида 19. Истраживачи из Сент Луиса су открили да су они који поседују пса били знатно мање депресивни од оних који немају љубимце.
У оквиру студије, објављене у часопису „PLOS one„, испитано је 1.535 одраслих широм САД-а о њиховим нивоима депресије, анксиозности и среће.
Они који су поседовали пса рекли су да осећају да им је на располагању више „друштвене подршке“ (70 одсто), у поређењу с онима који нису (65 одсто).
„Овај степен социјалне подршке је вероватно пружио ефекат ублажавања негативног утицаја пандемије ковида 19“, наводи се у студији.
Међутим, студија није пронашла никакву разлику у оценама среће и анксиозности између две групе. Истраживачи су рекли да њихова открића показују да „пси могу позитивно да допринесу добробити власника у тешким временима“.
Резултати доприносе налазима ранијих студија да поседовање пса може бити од користи за ментално здравље.
Пси се „сматрају брижнима према својим власницима уз додатак безусловне љубави“, наводи се у студији.
„Кућни љубимци пружају угодност и рекреацију те одвлаче пажњу од брига. За разлику од других друштвених интеракција, обично нису потребне посебне друштвене вештине да би се изазвала позитивна реакција кућног љубимца“, пише у студији.
Раније ове године истраживање Универзитета у Јорку показало је да је од скоро 6.000 људи анкетираних у Великој Британији, 90 посто рекло да им је њихов љубимац помогао да се боље носе током ограничења пандемије.
Уз то, 96 посто их је рекло да им је њихов љубимац помогао да остану у форми и активни.
Dragoceni saveti koji mogu pomoći da vam praznici prođu bez stresa
Преузмите андроид апликацију.