Početna > Život i stil
Život i stil

8 najboljih saveta za kontrolisanje porcija hrane

Kontrolisanje porcija hrane može biti efikasan način za postizanje i održavanje željene telesne težine…
Foto: Pexels/Andrea Piacquadio

Ova metoda podrazumeva pažljivo praćenje količine hrane koja se konzumira tokom obroka, umesto potpunog odricanja od omiljenih jela. Jedna od prednosti kontrolisanja porcija je da pomaže u održavanju ravnoteže između unosa kalorija i potrošnje energije, što je ključno za gubitak kilograma.

Takođe, omogućava ljudima da i dalje uživaju u raznovrsnoj hrani, ali u manjim količinama. Prilikom planiranja obroka, preporučuje se korišćenje manjih tanjira i posuda, jer to može vizuelno povećati količinu hrane i zadovoljiti osećaj sitosti. Pravilno kontrolisanje porcija može pomoći u smanjenju prejedanja i podsticanju svesti o tome koliko hrane se zapravo konzumira.

Ova strategija može biti lakša za praćenje i održavanje na duži rok u poređenju sa restriktivnim dijetama. Redovno obavljanje fizičke aktivnosti u kombinaciji sa kontrolom porcija može dodatno poboljšati rezultate mršavljenja. Važno je, međutim, birati nutritivno bogate namirnice kako bi se obezbedili svi neophodni vitamini i minerali.

Evo 8 trikova koje možete isprobati već danas!
Foto: Pexels/Cottonbro studio
Nemojte udvostručiti ugljene hidrate

Ako već imate malo skrobnih ugljenih hidrata uz obrok, da li vam je potreban i hleb ili bilo koji drugi izvor? Mogli biste udvostručiti svoju porciju, tako da ako želite da imate malo hleba sa strane, moraćete da smanjite količinu skrobnih ugljenih hidrata na tanjiru.

Isprobajte merne čaše

Da li vam je teško da odredite pravu količinu za jelo? Pokušajte da koristite merne čaše. Međutim, ne morate imati posebne šolje; možete koristiti bilo koje šoljice, šolje ili posude koje vam odgovaraju. To je samo jednostavan način da svaki put izmerite količinu.

Budite izbirljivi sa hranom

Završite svoj obrok voćem, a ne čokoladnom tortom. Jabuka će vam pomoći da napunite stomak više od nekoliko kockica čokolade, ali obe sadrže sličnu količinu kalorija.

Naručujte manje hrane

Kada jedete vani, pazite na velike porcije. Lakše je izbeći iskušenje ako hrana nije na vašem tanjiru za početak, pa recite ne korpi za hleb i razmislite da li vam je potreban čips uz pljeskavicu.

Ne jedite ostatke hrane

Izbegavajte iskušenje da grickate ostatke hrane. Bacanje hrane svakako nije idealno, ali ne znači da morate da dokrajčite tuđe porcije. Izbegavajte iskušenje da jedete ostatke hrane kada ih nema dovoljno za celu porciju. Ako primetite da se to dešava redovno, onda steknite naviku da manje kuvate ili planirajte da iskoristite ostatke u drugom obroku.

Proverite etikete na hrani

Uverite se da znate na koji se deo odnose informacije o ishrani na prednjoj strani pakovanja. Može se razlikovati od iznosa koji biste inače sami sebi poslužili.

Pravilo „20 minuta“

Mislite da vam nije dosta? Sačekajte oko 20 minuta pre nego što posegnete za drugom porcijom. Može proći malo vremena da se osetite sitim nakon što ste jeli. Zato izbegavajte iskušenje da nastavite da jedete i vidite da li ćete dobiti taj osećaj.

Koristite manji tanjir

Porcija standardne veličine izgledaće mala na većem tanjiru, zbog čega ćete se osećati nezadovoljno. Koristite manje sudove da sprečite prejedanje.

Koji tip vežbanja je najbolji za vas: Rešite test i saznajte kako najbrže do tela iz sna

Preuzmite android aplikaciju.

Oznake