Briga o kućnim ljubimcima tokom vrelih letnjih dana zahteva posebnu pažnju. Visoke temperature mogu imati štetne posledice po zdravlje životinja, a prekomerna toplota može dovesti do toplotnog udara, dehidracije i drugih zdravstvenih problema.
U nastavku, podelićemo sa vama nekoliko saveta koji će vam pomoći da poboljšate brigu o kućnim ljubimcima:
Hidratacija
Osigurajte da vaš ljubimac ima uvek dovoljno sveže vode na raspolaganju. Vrućina brzo isušuje organizam, pa je sveža voda ključna za sprečavanje dehidracije. Ako provodi puno vremena napolju, ne zaboravite da ponudite vašem ljubimcu više vode nego obično.
Šišanje
Ako imate kućnog ljubimca sa dužom dlakom, razmislite o skraćivanju njegove dlake tokom letnjih meseci. Dlaka deluje kao izolacija i može otežati regulaciju temperature tela. Konsultujte se sa veterinarom ili profesionalnim frizerom za kućne ljubimce kako biste odabrali pravilnu dužinu šišanja.
Vreme šetnje
Pločnici i asfalt mogu postati izuzetno vrući tokom letnjih dana i opeći šape vašeg ljubimca. Pokušajte da šetate u ranim jutarnjim ili kasnim večernjim satima kada su temperature niže. Takođe, proverite temperaturu površine na kojoj će vaš ljubimac hodati tako što ćete stavite dlan na površinu na nekoliko sekundi. Ako je prevruće za vašu ruku, verovatno je prevruće i za šape vašeg ljubimca.
NIKADA ne ostavljajte ljubimca u parkiranom automobilu
Parkirani automobili postaju poput peći tokom leta, čak i kada su prozori blago otvoreni ili automobil parkiran na hladnom mestu. Nikada ne ostavljajte svog ljubimca u parkiranom automobilu jer to može dovesti do toplotnog udara i smrtonosnih posledica.
Hladno utočište
Obezbedite svom ljubimcu prijatan prostor za odmor tokom vrućih dana. Održavajte prostoriju ili područje u kojem se nalazi ljubimac dobro provetrenim i rashlađenim. Možete koristiti klima uređaje, ventilatore ili hladne podloge kako biste im pomogli da ostanu zdravo i dobro.
Ne pretpostavljajte da vaš pas dobro pliva
To što psi instinktivno znaju da plivaju ne znači i da su dobri plivači. Ako vaš pas uskoči u vodu, možda neće moći da izađe bez vaše pomoći, pa bi mogao da se utopi. Postarajte se da vaš pas ne ulazi u bazen, reku ili more bez nadzora.
Ne zaboravite zaštitu
Pobrinite se da vaš kućni ljubimac, pogotovo pas, bude zaštićen od parazita poput buva, krpelja i komaraca. Ukoliko nije zaštićen, pas je u riziku od dobijanja srčanog crva, lajmske bolesti i niza drugih neprijatnih i opasnih oboljenja.
Zbrinjavanje kućnih ljubimaca tokom vrelih letnjih dana ne sme se shvatiti olako. Naše ljubimce volimo i svakodnevno se igramo sa njima a odgovorno vlasništvo podrazumeva da je briga o njihovoj dobrobiti kao članu porodice naš prioritet.
Pegla vam ostavlja fleke na odeći? Očistite je uz pomoć ovoga
Preuzmite android aplikaciju.