Pravilno funkcionisanje jetre je neophodno za naše zdravlje. Stope bolesti jetre su u porastu i rangirane su kao peti vodeći uzrok smrti. U SAD, bolest jetre je prepoznata kao drugi vodeći uzrok smrti među svim bolestima varenja.
Jetra je važna jer: čisti krv metabolisanjem alkohola, lekova i lekova i neutralisanjem toksičnih supstanci; proizvodi esencijalne telesne proteine, uključujući one koji sprečavaju zgrušavanje krvi, obezbeđuje krv hranljivim materijama i proteinima koji sprečavaju infekcije; proizvodi holesterol, pretvarajući ga u esencijalne supstance važne za telo; reguliše snabdevanje energijom tako što proizvodi glukozu, čuva je i šalje u telo i mozak; reguliše ravnotežu hormona, uključujući hormone nadbubrežne i štitne žlezde.
Brojni su uzroci oštećenja jetre, uključujući nasledstvo (genetsku predispoziciju), dugotrajne bolesti jetre (npr. ciroza) i dugotrajno izlaganje toksičnim supstancama.
Pod vođstvom specijalista, većina bolesti povezanih sa jetrom ima pozitivnu prognozu. Konsultujte lekara ako se bilo koji od gore navedenih simptoma nastavi. Kao i kod većine bolesti, što se pre identifikuje osnovni uzrok, to će tretman biti jednostavniji i efikasniji.
Važno je znati kako prepoznati moguće znake oštećenja jetre da biste ostali zdravi, a sljedećih sedam ranih znakova može ukazivati da nešto nije u redu sa jetrom.
Umor
Razne studije su dokazale da su hronični umor i iscrpljenost najčešći simptomi oštećenja jetre. Medicinski stručnjaci spekulišu da su umor i iscrpljenost povezani sa jetrom nusproizvod neurohemijskih promena u mozgu i hormonske neravnoteže. Osećaj umora i iscrpljenosti pogoršavaju povišeni nivoi toksičnih nusproizvoda u krvi koje oštećena jetra ne može pravilno ukloniti iz tela.
Suva ili iritirana koža
Iritirana koža i uporni svrab su još jedan potencijalni pokazatelj oštećenja jetre. Da bi bila zdrava, našoj koži je potrebna vlaga, koja se stvara prenosom tečnosti unutar tela. Kada telo nije dovoljno snabdeveno tečnošću, često se dešava da koža poprimi drugačiji izgled. To uključuje crvenilo ruku ili stopala, žutilo sluzokože ili žuticu ili neobjašnjive fleke (tamne ili svetle) u određenim oblastima.
Bol u stomaku
Sa oštećenjem jetre, uobičajeno je da se oseća bol u stomaku. Pacijenti često opisuju ovaj bol kao probadajući ili pulsirajući, a ovaj simptom se često može ublažiti samo pravilnim lečenjem primarnog problema. Dugotrajna upotreba nekih vrsta lekova koji se izdaju bez recepta ili na recept može dovesti do oštećenja jetre. Dakle, u slučaju bolova u stomaku koji ne prolaze, a osoba već duže vreme koristi određene lekove, neophodna je poseta lekaru.
Mučnina ili povraćanje
Kao što je već pomenuto, jedna od primarnih funkcija jetre je detoksikacija i pomoć u uklanjanju toksičnih supstanci iz tela. Kada je funkcija detoksikacije jetre poremećena, može doći do brojnih problema, uključujući iznenadne promene u inače normalnom varenju i metabolizmu. Jetra je veliki organ u sistemu za varenje, pa se svako stanje u vezi sa jetrom može manifestovati u obliku lošeg varenja. Mučnina i povraćanje se često javljaju zbog nakupljenih toksina koje jetra ne može da izbaci.
Modrice
Jedna od najvažnijih uloga jetre je da pomaže u proizvodnji proteinskih enzima, koji, između ostalog, pomažu u sprečavanju stvaranja krvnih ugrušaka. Kada je mehanizam zgrušavanja krvi poremećen, promene u izgledu kože su česte. Ako jetra usporava proizvodnju ili prestane da proizvodi proteine potrebne za zgrušavanje krvi, lako se mogu pojaviti modrice i krvarenje.
Oticanje abdomena
Oštećenje jetre remeti normalan dotok krvi u taj organ, što povećava pritisak u okolnim venama. Ove vene uključuju vene odgovorne za transport krvi od slezine i creva do jetre. Poremećaj ovog procesa izaziva povećanje krvnog pritiska ili stanje poznato kao portalna hipertenzija. Portalna hipertenzija uzrokuje nakupljanje tečnosti u predelu oko stomaka, a ovo stanje se naziva ascites. Ascites može nastati i zbog nesposobnosti jetre da proizvodi druge proteine u krvi.
Žutica
Problemi sa jetrom mogu dovesti do promene boje očiju i kože. Do promene boje dolazi usled akumulacije žučnog pigmenta bilirubina, koji se ne može pravilno izlučiti. Pojava žućkaste nijanse na koži ili očima poznata je kao žutica. Pored promena u izgledu očiju, žutica može izazvati i druge simptome, uključujući tamnu mokraću, svrab po celom telu i poremećene kognitivne funkcije.
Preuzmite android aplikaciju.