Pošto voće sadrži obilje vitamina i pomaže u zaštiti od hroničnih bolesti, ono se shvata kao obavezan deo zdrave i uravnotežene ishrane.
Svi se podstiču na uravnoteženu ishranu. Dijabetičarima se takođe preporučuje da u ishranu unesu različito voće, ali ih lekari ipak upozoravaju da budu oprezni sa voćem koje ima veći glikemijski indeks.
Glikemijski indeks se, naime, koristi za razlikovanje ugljenih hidrata koji se brzo i sporo metabolizuju, pokazuje koliko brzo hrana koja sadrži ugljene hidrate utiče na nivo šećera u krvi kada se jede sama.
Britansko udruženje, koje okuplja dijabetičare iz celog sveta, dalje objašnjava da se namirnice sa visokim glikemijskim indeksom veoma brzo razgrađuju, što izaziva nagli porast nivoa glukoze u krvi.
Nagli skok šećera u krvi, tzv šiljci, mogu biti posebno opasni za osobe sa dijabetesom jer je sposobnost tela da kontroliše nivo glukoze u krvi smanjena ili ne postoji.
Voće sa visokim glikemijskim indeksom uključuje banane, pomorandže, mango, grožđe, suvo grožđe, urme i kruške. Namirnice sa nižim glikemijskim indeksom uključuju šljive, bobice, kivi i grejpfrut.
Stručnjaci napominju da treba paziti da ne upadnete u zamku jer hrana sa visokim glikemijskim indeksom nije uvek loša i nije sva hrana sa niskim glikemijskim indeksom zdrava, na primer lubenica ima visok glikemijski indeks, a čokoladna torta ima niži.
Drugi primeri hrane sa visokim glikemijskim indeksom uključuju šećer i slatku hranu, slatka bezalkoholna pića, beli hleb, krompir i beli pirinač.
Svakodnevni doručak mnogih je glavni krivac za gojenje – tvrde lekari
Preuzmite android aplikaciju.