Почетна > Живот и стил
Живот и стил

6 трикова који вам могу вратити снагу након прележаног корона вируса

Умор је нормалан део одговора тела након борбе против вирусне инфекције као што је КОВИД-19. Вероватно ћете осећати несвестицу неко време након што инфекција нестане. 
Фото: Pixabay/Anestiev

Можда ћете спавати дуже, можда ћете се осећати несигурно на ногама, уморни након кратке шетње или вам је тешко да се концентришете на посао. Ако се ови и слични симптоми наставе, време је да се побринете за своје здравље и повратите снагу.

Реците НЕ рафинисаном шећеру и свему што га садржи

Избегавајте бели, рафинисани шећер што је више могуће – и нису само кристали шећера које додајете у своју кафу. Добро прочитајте декларације јер се шећери крију у већини индустријски прерађених намирница. Унос шећера ћете најбоље контролисати куповином свежих намирница и припремањем хране код куће. Али ако у овим данима јачања имунитета поједете ред чоколаде, то није за осуду. Али изаберите тамну верзију да бисте подигли ниво серотонина, хормона среће и задовољства. • Бирајте научно доказану антивирусну и антиоксидативну храну Једна од благотворних намирница коју можете додати сваком јелу је бели лук, богат витаминима и минералима, али и лековитим састојком алицином. Додајте га у супе, варива или исцедите два чена белог лука у чашу топлије воде или јогурта кроз сецкалицу за бели лук. Ако нисте љубитељ белог лука, конзумирајте зачине попут цимета, куркуме и ђумбира јер делују као лек. Штапић цимета потопите преко ноћи у 500 мл воде, ујутру извадите и обогаћену воду попијте самостално или додајте у топли чај. •

Повећајте унос намирница које имају пребиотички ефекат

Преко 70 одсто нашег имунитета ствара се у цревима. То јест, здраво црево – јак имунитет. Зато повећајте потрошњу намирница које имају пребиотички ефекат (пребиотици помажу у стварању здравих бактерија), као што су кефир, кисели купус, мисо, бели лук, лук. Можете направити веома економичну и терапеутску супу од лука или воду од лука тако што ћете преко ноћи намочити нарезани лук у води и припремити терапеутску воду ујутру. Ако ово није ваша опција, узмите најмање две кашике кефира или мисо супе дневно. 

Jednostavan i brz napitak za imunitet – obožavaćete ga, a gotov je za manje od 5 minuta

Дајте предност сложеним угљеним хидратима

Иако кетогена дијета није позната у свету као најздравија верзија исхране, према најновијим истраживањима, она може помоћи у временима када смо изложенији вирусу или касније, да ојачамо имуни систем, односно у фази опоравка. . Укратко, кето дијета ограничава унос угљених хидрата, а коначни производ метаболизма угљених хидрата је глукоза, која храни мозак. У овим данима када се многи осећају уморно и узнемирено, што доводи до пада имунитета, замените једноставне угљене хидрате сложеним верзијама које су богате триптофаном (прекурсором серотонина) као што су смеђи пиринач и пшенични булгур.

Пазите у које доба дана једете воће

Воћe богато антиоксидансима, минералима и витаминима сигуран је начин за побољшање имунитета. Међутим, морате знати када да га конзумирате. Воће је најбоље јести на празан стомак, а не после главног оброка јер оно не оптерећује пробавни систем и обезбеђује јетри додатну енергију која вам је заиста потребна у фази опоравка.

Maženje je prirodni analgetik, jača imunitet i umanjuje stres

 Конзумирајте витамин Д

Витамин Д је кључан за јачање и јачање имунитета, а познато је да већина људи има мањак. Упркос дужим данима, узмите суплемент витамина Д, у облику капсула или спреја, до 2000 ИУ (50 мцг) дневно.

Pospešite dejstvo vitamina koje koristite

Узмите антиоксидативне витамине

Уз исхрану богату сезонским воћем и поврћем, наставите са узимањем витамина Ц током фазе опоравка. Препоручује се 1 до 2 грама дневно, са минералом цинка (до максимално 40 мг дневно). Не препоручујем употребу цинка у спреју јер може довести до губитка чула мириса.

Преузмите андроид апликацију.