Сигурно грлите своју децу свакодневно и нема потребе да вам било каже да то треба да радите – просто, желите и имате потребу да загрлите своје малишане, што је сасвим природно.
Ипак, како постоји толико оних који мама саветују да „не навикавају бебу на руке“, али и касније, „не грли га толико, размазићеш га“, доносимо вам неколико научних чињеница зашто је важно да редовно грлите децу, а за 7yа.ру их је навела неуролошкиња Олга Келн.
1. Нежан додир стимулише раст беба
Додир има важну улогу у физичком развоју новорођенчади, а такође утиче и на то да бебе више добијају на тежини. Једна студија спроведена давне 1957. гоине је показала да десет додатних минута физичког контакта дневно значајно смањује бљуцкање код беба.
Друга група научника је 1986. године истраживала како стимулација додиром утиче на превремено рођене бебе, а резултати су показали да захваљујући физичком додиру ове бебе су напредовале брже када су у питању килажа и развој.
Научници сматрају да је за такве резултате вероватно заслужан окситоцин, хормон који је повезан са поверењем, безбедношћу и љубављу, а који се ослобађа приликом физичког контакта. Када порасте ниво овог хормона, расту и други хормони који утичу на раст.
Узимајући све то у обзир, додир или загрљај подстичу ослобађање окситоцина у мозгу, стимулишући раст малишана.
2. Додир утиче на ментални и физички развој деце
Поред тога што утиче на раст и добијање на килажи, контакт додиром има и значајан утицај на ментални и физички развој деце.
Иста студија која је утврдила да су превремено рођене бебе брже напредовале уз додире, показала је и да су оне биле дуже будне и активније, имале су боље моторичке вештине, оријентацију и уопштено понашање. Ови ефекти су били дуготрајни – када су их поново тестирали у узрасту од осам и 12 месеци, и даље су имали боље резултате у односу на контролну групу.
Неуролошкиња наводи да дете од рођења о свету и животу учи примарно кроз додир, физички контакт са родитељима има за њега веома важну улогу и стимулише мозак малишана утичући на развој.
3. Помаже деци да буду здрава
Окситоцин, хормон који се производи приликом физичког контакта, добро утиче на здравље и самим тим помаже да се малишани лакше боре са инфекцијама. Како је показала студија из 2011. овај хормон помаже чак и код повреда, тако што оне брже зарастају.
Осим тога, друга студија која је изучавала утицај загрљаја и подршке на подложност људи инфекцијама и болестима горњег респираторног тракта је утврдила да загрљаји смањују ризик од инфекције и чине је блажом када до инфекције дође.
4. Загрљаји помажу да се деца боље носе са стресом
Деца плачу како би указала на своје незадовољене потребе, а уколико се на њих не одговори на време, деца доживљавају стрес, каже неуролошкиња. Услед стреса се подиже ниво хормона кортизола, а како мала деца не умеју да регулишу емоције, уколико родитељи игноришу ситуацију, ниво овог хормона може да постане толико висок да лоше утиче на физичко и ментално здравље малишана.
Међутим, загрљаји активирају ослобађање окситоцина, који смањује ниво хормона стреса, штитећи малишане од негативних последица стреса. Такође, чеси загрљаји могу да помогну детету да развије вештине саморегулације емоција и да изгради емоционалну стабилност.
5. Физички контакт помаже у изградњи поверења
Основа за изградњу јаког, блиског односа је поверење, а на ниво поверења утиче хормон окситоцин, који се ослобађа физичким контактом – то је закључак стуије из 2008. године. Годину дана касније, друга студија је показала да окситоцин повећава субјективну перцепцију сигурности у неком односу, смањује страх, а повећава и поверење у другу особу.
Ако данас нисте загрлили своје дете, ово су сасвим добри разлози да то одмах урадите.
Roditelji ipak imaju favorite među decom: Rezultati pokazuju da su mlađa deca više pogođena
Преузмите андроид апликацију.