Većina problema sa kožom stopala može se sprečiti. Važno je znati gde i kako može doći do infekcije kože.
Preporučljivo je uvek nositi papuče u kolektivima (u bazenima, saunama, fitnes centrima), posebno pod tuševima.
Dermatolog navodi da je neophodno sprovoditi svakodnevnu higijenu stopala sapunom, koji nakon pranja treba dobro osušiti. U slučaju pojačanog znojenja, preporučuje se pranje nekoliko puta dnevno. Odabir čarapa od prirodnih materijala, koji se brzo suše. Izbegavajte deljenje peškira ili cipela sa drugim ljudima. U slučaju da promene traju duže vreme i ne prođu, obavezno se obratite dermatologu.
Otkrivamo najčešće probleme sa stopalima:
Gljivične i virusne infekcije
Atletsko stopalo je gljivična infekcija kože stopala. Najčešće pogađa područje između prstiju i ispod tabana. Može se desiti bilo kome i manifestuje se ljuskavom i ispucalom kožom, gotovo uvek praćenom svrabom. Infekcija se najčešće javlja u kolektivima (bazen, sauna, fitnes centar). Gljivične infekcije često mogu uticati na nokte. Nokti tada mogu promeniti boju i strukturu, mogu se zgusnuti, popucati ili odvojiti od kože. Najčešće se javlja kod starijih osoba, osoba sa slabijim imunitetom, dijabetičara, pušača. Ljudi koji provode mnogo vremena u vodi takođe imaju veći rizik od razvoja infekcije. Važno je dijagnostikovati na vreme i pravilno lečiti antifungalnim lekovima. Infekcije kože se uspešno leče lokalnom terapijom (kreme, masti, rastvori), dok se infekcije noktiju leče sistemskom terapijom, tokom više meseci.
Kurje oči, bradavice
Kurje oči su zadebljanje kože u području stalnog pritiska, koje često može biti bolno. HPV infekcija se može nakupiti na oštećenoj koži i izazvati bradavice. Bradavice su zarazne i prenose se kontaktom. Mogu biti boje okolne kože, u nivou kože, ispupčene i nekoliko bradavica se može spojiti u jednu strukturu. Obično rastu na tabanima i ako su na mestu pritiska mogu rasti u suprotnom smeru. Često su bolne, mogu imati crvene i crne tačke na površini. U ambulantnim uslovima mogu da se zamrznu tečnim azotom, dok se kod kuće leče raznim preparatima koji najčešće sadrže kiseline.
Otečene noge
Otečene noge su obično uzrokovane dugotrajnim stajanjem ili sedenjem. Češće se javlja u trudnoći. Često može biti znak poremećene cirkulacije, proširenih vena ili dijabetesa. Problemi sa bubrezima ili štitnom žlezdom takođe mogu izazvati ovo stanje.
Preuzmite android aplikaciju.