Fizioterapeuti su objasnili tehniku vežbanja, koja će posebno pomoći onima koji mnogo vremena provode za računarom.
Navikli smo da satima sedimo pogrbljeni za stolom – takva je sudbina onih koji rade u kancelariji. I veoma je loše za držanje. Međutim, loše držanje vas ne čini samo pognutim i utiče na vašu estetiku. Prema terapeutkinji Eli Burt, neusklađenost kičme dovodi do kraćeg udisaja i može izazvati bol u zglobovima i grudima.
Ovi jednostavni pokreti, koji se mogu raditi svaki dan, pomažu da se značajno poboljša držanje.
Vežba 1. Jednostavan stav
Stanite leđima uza zid. Dok opuštate gornji deo tela, fokusirajte se na postavljanje stopala i velikih prstiju na pod. Zatim zadržite položaj tako što ćete ispružiti kičmu prema gore. Ovu vežbu uradite nekoliko puta tokom radnog dana po pet do deset minuta. Samo stajanje uz zid može napraviti veliku razliku u vašem držanju.
Vežba 2. Istezanje
Trebaće vam stolica, sto ili zid da završite ovu vežbu. Stanite oko metar od stolice, stavite ruke na leđa, lagano savijte kolena i savijte se, držeći ruke ispravljene. Telo treba da bude pod pravim uglom u odnosu na kukove, donji deo leđa se ne savija – ovako se proteže grudi. Zatim, držeći ruke na naslonu stolice, pokušajte da se sagnete čak i malo niže – ramena će vam biti na ušima. Držite ovu poziciju 30 sekundi, dišući ravnomerno.
Vežba 3. Otvaranje sanduka
Loše držanje utiče na naše disanje, izaziva bol u grudima i ubrzava rad srca. Ako stojite leđima i sedite pogrbljeni, dijafragmi će biti teže da se normalno kreće. Smanjenje broja dubokih udisaja može dovesti do smanjenja nivoa kiseonika i povećanja nivoa ugljen-dioksida u krvi.
Za vežbu će vam trebati traka, konopac ili čak kaiš od kućnog ogrtača. Držeći traku sa obe ruke ispred sebe, ispravite ih i podignite iznad glave. Pokušajte da lagano pomerite ruke nazad što je više moguće. Držeći ruke ispravljene, ponavljajte istezanje dok napetost u grudima i ramenima ne počne da popušta.
Vežba 4. Sedeći obrti
Ova vežba se može uraditi čak i dok sedite u kancelarijskoj stolici. Sedite na stolicu, podignite noge. Zatim okrenite preko desnog ramena i desnom rukom uhvatite naslon stolice. Bez naprezanja, zadržite uvijanje nekoliko sekundi, gledajući što dalje možete preko desnog ramena. Zatim ponovite na drugoj strani.
Vežba 5. Sedeći most
Prema rečima terapeutkinje Eli Burt, jačanjem glutealnih mišića možete podržati ostatak tela. Ova vežba istovremeno jača glutealne mišiće i isteže prednji deo butina, što pomaže u poboljšanju držanja i ublažavanju nelagodnosti u donjem delu leđa. Početni položaj: ležeći na podu, stopala u širini kukova, savijena kolena, stopala pritisnuta na pod. Počnite tako što ćete stisnuti zadnjicu, a zatim polako podignite karlicu od poda. Držite se na vrhu mosta dve sekunde. Uradite suprotan pokret, spuštajući svaki deo tela na pod.
Navike koje ljubavnu vezu čine uspešnom: Šest pravila kojih treba da se pridržavate
Preuzmite android aplikaciju.