Мало је оних који знају да располажу новцем адекватно, чак и ако имају добра (изнад просека) примања. С друге стране, има и изузетака који могу да направе оптималну рачуницу, све и да зарађују мало.
Постоје неке цаке које знају само професионалци, али и оне које може да усвоји сваки лаик. Не морате познавати берзу, „суву“ економију и пратити кретања на економском тржишту да бисте паметније управљали новцем, пише Бизнис Телеграф.
CNN издваја неколико кључних финансијских савета, из искустава „обичних људи“, које су питали „Који је најбољи финансијски савет који сте икада добили?“.
Немојте само јурити повишицу, већ и уштедите 50 одсто од ње
Сваки пут када добијете бонус на послу, или повишицу с времена на време, посебно ако радите у фирми где сте плаћени делом фиксно, а делом према учинку – покушајте да сачувате тај „додатни“ новац са стране. Свакако сте могли да живите без њега и пре, зар не?
Ако нешто не можете платити у пуном износу – не купујте
Кредитне картице треба користити паметно, по потреби, и када су вам стварно неопходне, а не да бисте купили скупоцени капут или томе слично. Многима се дешавало да „купују на рате“ до изнемоглости, а онда им месечне рате буду као једна просечна плата.
Никада није касно за инвестирање
Немојте се оптерећивати својим годинама, професијом или досадашњим постигнућима. Неки људи се одлуче на улагање тек када пређу 40. или 50. годину живота, па и касније.
Направите план буџета за све своје расходе, укључујући трошкове везане за забаву
Није паметно одрицати се свега, јер је то као када држите дијету: издржаћете до неког зацртаног момента, а онда ћете кренути да се преједате. Дакле, тако ништа нисте урадили. Ваш буџет-план не треба да буде стриктан, већ продуктиван, преноси Бизнис Телеграф.
Решавајте пензионо финансијско стање на време
Опште је познато колико у целом свету данас ефикасно раде приватни фондови, а људи крећу да штеде за касније дане већ у двадесетим годинама живота, односно чим нађу први или други посао. Без обзира на то колику пензију касније имали, ова дугорочна штедња је увек мудра идеја.
О све уноснијем бизнису приватних магацина, који се развија у Србији по угледу на САД, прочитајте овде.
Преузмите андроид апликацију.