Почетна > Живот и стил
Живот и стил

4 витамина која су најкориснија за имунитет, али могу бити веома штетна ако претерате са конзумирањем

Погледајте о којим витаминима је реч.
Фото: Pexels/Polina Tankilevitch

Сваког дана сте изложени нечему што вас потенцијално може разболети. Од бактерија преко вируса до гљивица, свет је пун ствари које изазивају болести и инфекције, али ваш имуни систем се бори сваке секунде у дану да вас заштити од болести. Дакле, брига о одбрамбеном механизму вашег тела је неопходна да бисте остали здрави.

Избор начина живота као што је одбацивање цигарета, 7-9 сати квалитетног сна ноћу, одржавање здраве тежине и добро избалансирана исхрана која укључује воће и поврће изграђује снажан имуни систем. Али и витамини такође помажу.

Показало се да четири витамина снажно делују на имунитет, неопходно је знати да су витамини такође природни. То су основни елементи који се налазе у храни.

Узимамо витамине јер понекад исхраном не добијамо потребне количине. Консултујте се са својим лекаром за савет пре узимања витамина. Многи могу имати интеракције са другим лековима и представљати ризик по здравље, па урадите своје истраживање и разговарајте са својим лекаром.

Витамин Ц

Ово је снажан антиоксиданс који помаже у производњи белих крвних зрнаца. Бела крвна зрнца су потребна за борбу против инфекција.

Када се узимају у одговарајућим дозама, орални додаци витамина Ц се генерално сматрају безбедним. Узимање превише витамина Ц може изазвати нежељене ефекте, укључујући:

-Мучнина, повраћање и дијареја
-Горушица
-Грчеви у стомаку или надимање
-Умор и поспаност, или понекад несаница
-Главобоља

Код неких људи, орални додаци витамина Ц могу изазвати камење у бубрегу, посебно када се узимају у високим дозама. Дуготрајна употреба оралних суплемената витамина Ц преко 2.000 милиграма дневно повећава ризик од значајних нежељених ефеката.

Цинк

Цинк помаже у поправљању рана, оштећених ткива и такође помаже у производњи белих крвних зрнаца. Према клиници Мејо, цинк је релативно безбедан, али упозорава на одређене нежељене ефекте. Орално узимање цинка изазива:

-Лоше варење
-Дијареју
-Главобољу
-Мучнину
-Повраћање

Када се орални цинк узима дуготрајно иу великим дозама, може изазвати недостатак бакра. Људи са ниским нивоом бакра могу имати неуролошке проблеме, као што су утрнулост и слабост у рукама и ногама. Национални институти за здравље сматрају да је 40 мг цинка дневно горња гранична доза за одрасле и 4 мг цинка дневно за бебе млађе од 6 месеци.

Немојте користити интраназални цинк. Овај облик цинка је повезан са губитком чула мириса.

Фото: Pexels/Anna Shvets
NAC (N-ацетил L-цистеин)

Ово помаже у детоксикацији бубрега. Ово се такође користи за здравље дисајних путева и телу се претвара у глутатион који такође помаже.

Због потенцијала нежељених ефеката и интеракција са лековима, узимајте дијететске суплементе само под надзором доброг здравственог радника.

Токсични облици цистеина које треба избегавати укључују:

D-цистеин
D-цистин
5-метил цистеин

NAC може подићи нивое хомоцистеина, аминокиселине која је повезана са срчаним обољењима. Обавезно нека ваш лекар провери ниво хомоцистеина ако узимате NAC . Веома високе дозе (више од 7 грама) цистеина могу бити токсичне за људске ћелије и чак довести до смрти. Узимање NAC -а на уста може изазвати мучнину, повраћање и дијареју.

NAC за лечење тровања ацетаминофеном може изазвати озбиљне алергијске реакције, укључујући:

Ангиоедем

Отицање меког ткива непосредно испод коже, укључујући лице, усне и око очију

Анафилакса, по живот опасна алергијска реакција

Људи са цистинуријом, стањем бубрега у којем се превише цистеина губи у урину, не би требало да узимају суплементе цистеина.

Када се удише у плућа, NAC може изазвати стезање у грудима, утрнулост уста, цурење из носа и поспаност. То може погоршати симптоме астме. Људе са астмом који узимају NAC треба пажљиво да прате њихови лекари.

Андрограф (биљка)

То је аутоимуни модулатор који има антиинфламаторна својства и помаже код респираторних болести. То је иначе биљка која се користи вековима у традиционалној кинеској и индијској медицини.

Ова биљка расте углавном у Азији и опстаје на скоро свим типовима земљишта. Листови су главни извор активне компоненте, андрографолиде и ово једиње има веома горак укус.

Њено активно једињење повећава производњу белих крвних зрнаца, која се боре против инфекција. Ова биљка такође делује против вируса а доказано уништава директно и индиректно ћелије рака.

Она побољшава наш лимфни систем, који је пројектован са улогом да штити наш организам од инвазије бактерија. Стога ова биљка такође има и антибактеријско деловање.

Пошто се Андрограф метаболише веома брзо, ова биљка се мора примењивати веома често да би имала свој пун ефекат.

У две независне студије, пацијенти који су добили Андрограф су имали мање изражене симптоме прехладе и њихов оправак је био много бржи од људи из контролне групе.

У свим случајевима је биљка такође смањила телесну температуру. Ако је дата у дози од 300 мг по килограму телесне тежине биљка смањује температуру у истом опсегу као што то ради аспирин.

Као додатну предност, треба нагласити да не ствара тегобе у желуцу, а такође има веома висок сигурносни профил на токсичност која је веома ниска.

Ovo su neki od razloga zbog kojih ne bi trebalo piti vodu uz jelo

Преузмите андроид апликацију.