Početna > Život i stil
Život i stil

4 stvari na koje treba obratiti pažnju za lakše plivanje

Kako plivati efikasnije, odnosno preplivati veće udaljenosti bez osećaja umora?
Foto: Pixabay/Survivor

Efikasno plivanje možemo videti ako se telo brzo kreće, a rad ruku i nogu nije brz. Navešćemo osnovne principe kraul i leđne tehnike.

Položaj tela

Prilikom plivanja tehnikama kraul ili leđno, moramo imati na umu da savladavamo otpor koji pruža voda (more). Za efikasnije kretanje telo mora biti što je moguće više u horizontalnom položaju, a glava u produžetku tela. Posebnu pažnju obraćamo na rotaciju sa jedne na drugu stranu, jer tako uspešnije savladavamo otpor (kao što je šraf koji prolazi kroz drvo samo ako se okreće).

Rad ruku

Zanimljivo je da veliki broj ljudi loš položaj tela pokušava da nadoknadi snažnim radom nogu i ruku i veliki su potrošači energije. Dugi potezi rukom (ispružanje ruke do kraja kao da se hvata za predmet), rotiranje tela u stranu i guranje vode u nazad savijenoj ruci u obliku slova S, značajno ubrzavaju telo. Morate osetiti otpor vode kada veslate. U obe tehnike, ruka je opuštena iznad vode. U kralu je lakat podignut visoko, dok se u leđnoj tehnici šaka ispruži dok palac izlazi, a mali prst je uronjen u vodu jer se ruka rotira.

Rad nogu

Pre svega napominjemo da iz savijenih nogu pravimo udarac, i vraćamo ih ispružene ka površini (tj. leđnom tehnikom opruženom nadole) dok su stopala opružena. Stopala treba što manje da izlaze iz vode. Ovo nam daje veću brzinu i efikasnost. Kada smo objasnili položaj nogu i sve dobro radimo (položaj tela, rad ruku…), ali opet se dešava da od umora ne možemo da pređemo dužu deonicu, onda moramo da razmislimo o sledećem.

Kod kraul-a, ruke vam daju veću brzinu, dok su noge veći potrošači snage. Pokušajte da udarite samo dva puta jednim potezom rukom. Možemo povući analogiju sa atletikom. Sprint 1500 m bez umora je veoma težak.

Hajde da povučemo paralelu i zamislimo da je kraul tehnika sa šest udaraca u jednom potezu ista kao i sprint tehnika u atletici.

U tehnici leđa, noge imaju važniju ulogu jer drže telo (kukove) u horizontalnom položaju. Međutim, pokušajte prvo da pokušate sa manje udaraca i postepeno povećavajte njihov broj.

Disanje

Kada plivate, važno je pravilno disati kako biste dobili dovoljno kiseonika za veće udaljenosti. Leđnom tehnikom se lakše diše jer je lice sve vreme iznad vode, a glava u produžetku tela. Kod kraul tehnike nailazimo na veći problem, a to je podizanje glave iznad vode i remećenje horizontalnog položaja tela. Efektivno to rešavamo ako rotiramo telo s jedne na drugu stranu i napravimo dugi zamah sa visokim položajem lakta.

Kada je telo na strani, udišemo dok izdišemo kroz nos u vodi. Pošto su zaveslaji dugi, imamo dovoljno vremena da izdahnemo u vodi i udahnemo u stranu. Ritam disanja, kao i kod leđne tehnike, određen je brojem udaraca.

Novo kupalište u gradu – Futog dobija kompleks bazena

Preuzmite android aplikaciju.