Početna > Život i stil
Život i stil

4 glavna uzroka bola u stopalima i kako lečiti ovaj problem?

Bol u stopalima može nastati kao posledica povrede, upale ili bolesti u telu. Najčešći uzrok bolova u stopalima je artritis. Bol u ovom delu tela može se pojaviti u prstima, peti, tabanima i oko zgloba.
Foto: Pixabay/andreas160578

Važno je pronaći uzrok bolova u stopalima i posetiti lekara koji će preporučiti dalja ispitivanja i lečenje.

Šta uzrokuje bol u stopalima?

Postoji više razloga zbog kojih se javlja bol u stopalu, a sam bol može biti slabiji ili toliko izražen da čovek ne može da stoji ili hoda. Stopalo se sastoji od 26 kostiju, 33 zgloba, mišića, tkiva, ligamenata, nerava i krvnih sudova. Bol se može javiti kao rezultat nekih stanja ili povrede.

Najčešći uzroci bolova u stopalima su:

Pogrešna obuća

Iako se čini malo verovatnim, bol u stopalu može izazvati preuske ili premale cipele. Bol u stopalu može da se javi i pri trčanju u pogrešnom broju patika, ali i zbog nošenja potpetica koje dosta opterećuju prste. Ponekad je rešenje da kupite nove cipele ili stavite ortopedski uložak koji će ublažiti udar pri hodanju.

Zdravstvena stanja

Artritis je jedan od najčešćih uzroka bolova u stopalima. U stopalu ima mnogo manjih zglobova, a artritis može uticati na bilo koji od njih. Pored artritisa, bol u nogama i stopalima izazivaju autoimuna bolest lupus i dijabetes, koji izazivaju oticanje nogu ili oštećenje nerava u stopalima. Trudnice često osećaju bol u stopalima, ali i osobe sa prekomernom težinom.

Infekcije

Bakterijske, virusne ili gljivične infekcije mogu izazvati bol u stopalima, baš kao i atletsko stopalo. Pored bola, u ovim slučajevima može doći i do iritacije, osipa ili crvenila. Problem može da izazove i urasli nokat u kožu, što može biti veoma neprijatno i izazvati bol. U ovom slučaju, sečenje noktiju posle tuširanja, kada su mekani, i pravo, a ne zaobljeno, može pomoći da nokat ne izraste.

Kurje oko

Kurje oči su mrlje zadebljane kože i veoma su neprijatne, nalaze se na tabanima ili prstima. U početku su bezbolni, a kasnije postaju sve bolniji. Nastaju usled neodgovarajuće obuće, a leče se raznim flasterima koji se mogu naći u apotekama ili toplim kupatilima, dok će u određenim slučajevima biti neophodna operacija.

Kada je potrebno posetiti doktora?

Kada bolovi u stopalu traju neko vreme ili kada se simptomi dodatno pogoršaju, neophodno je posetiti lekara. Takođe, kada se pojavi otok, crvenilo, temperatura ili novi simptomi, treba da se obratite lekaru. Lekar će proučiti stopalo i način na koji hodate, a takođe će jednostavnom palpacijom utvrditi koji deo stopala je bolan. Ako je potrebno, lekar će predložiti dodatne testove kao što je rendgenski snimak stopala. Kada se bol u stopalu javi kao posledica povrede, mirovanje, odmaranje noge i kućni lekovi koji uključuju hladne ili tople obloge mogu pomoći u ublažavanju bola. Oblozi se mogu nanositi nekoliko puta dnevno i držati na stopalu 20 minuta. Mogu pomoći i lekovi protiv bolova, kao i razne kreme za hlađenje. Sam tretman će zavisiti od uzroka bola i može uključivati vežbe, fizikalnu terapiju, laserski tretman ili čak operaciju.

Zaključak

Bol u stopalima može se javiti iz više razloga, od nošenja neodgovarajuće obuće do određenih zdravstvenih stanja i bolesti. Važno je mirovati na početku bolova, stavljati tople ili hladne obloge, a ako bolovi potraju duže vreme, posetiti lekara koji će odrediti terapiju nakon što otkrije tačan uzrok bola.

Kako dan započeti sa osmehom na licu: Ovi rituali će vam ulepšati jutro

Preuzmite android aplikaciju.