Dr Aleksandra Kolaković održala je predavanje u KCNS na temu „Francuska 14 juli 1938: pogledi srpskih frankofila u predvečerje Drugog svetskog rata.“
U predvečerje Drugog svetskog rata, 1938. godine, pojavila se obimom nevelika, ali sadržajem važna knjiga Francuska 14 juli 1938, koja je predstavljala omaž francusko-srpskim i francusko-jugoslovenskim odnosima.
Objavljena je u okviru prestižne elitističke edicije „Biblioteka Politika i Društvo“, a tekstove su napisala 22 autora, najpoznatija imena srpske nauke, kulture i umetnosti, od kojih je većina školovana u Francuskoj, ili su jedan deo svog života proveli u toj zemlji.
Čovek koji je okupio sve ove intelektualce i frankofile bio je Mihajlo Ilić, urednik „Biblioteke Politika i Društvo“, pravnik, publicista školovan u Francuskoj, politički aktivan u okviru Jugoslovenske republikanske stranke.
Većina urednika i autora se školovala na Sorboni
Dr Kolaković naglašava da nit koja povezuje urednike i autore ove publikacije, među kojima je bilo najviše pravnika, jeste ta što su većinom potekli sa pariske Sorbone.
Školovani su za vreme Velikog rata u Francuskoj ili na francuskoj pravnoj tradiciji. Srpski frankofili su 1938. nastojali da tadašnjoj javnosti u Kraljevini objasne unutrašnji i spoljnopolitički okvir delovanja Francuske, posebno u kontekstu vojne moći i odnosa sa drugim silama, kao i delovanja Društva naroda.
Knjiga je podeljena u nekoliko tematskih celina. U prvom delu nalaze se tekstovi objedinjeni temom Stvarnost i predstavljaju celinu koja je kompletirana objašnjenjem srednjeg sloja u Francuskoj. Sledi deo Kultura koji obrađuje teme duha francuske kulture i nauke, ali i razvoja pojedinih nauka i naučnih disciplina u Francuskoj.
Suština i značaj knjige u nastojanju da se zaokruže francusko-jugoslovenskih (srpski) odnosi
Posebna grupa tekstova posvećena je evaluaciji francusko-jugoslovenskih (srpskih) odnosa, savremenim odnosima u svetu i mestu Francuske.
Suština pojave ove knjige i njenog značaja jeste to što je nastojala da zaokruži ideju francusko-srpskog prijateljstva, da podseti na univerzalne vrednosti koje su potekle iz Francuske, a u direktnom ili izmenjenom obliku pronalaze svoje mesto u srpskom i jugoslovenskom društvu.
Srpska elita je publikovanjem dela Francuska 14 juli 1938 nastojala da održi političku, ekonomsku i kulturnu vezanost Kraljevine Jugoslavije za Francusku.
Celo predavanje Dr Aleksandre Kolaković na temu „Francuska 14 juli 1938: pogledi srpskih frankofila u predvečerje Drugog svetskog rata“, možete pogledati ovde.