Početna > Svet
Svet

26. jun – Međunarodni dan podrške žrtvama torture

Svake godine, 26. juna, obeležava se Međunarodni dan podrške žrtvama torture i podsećamo se da je mučenje apsolutno zabranjeno u međunarodnom pravu i da se ni pod kojim okolnostima ne može opravdati. Danas se sećamo svih žrtava torture i naglašavamo neophodnost ukidanja te prakse.
torture
Foto: Pixabay/Foundry

Osobe u zatvorima, policijskim stanicama, neuropsihijatrijskim i socijalnim ustanavama, kao i u izbegličkim kampovima, najpodložnije su zlostavljanju.

Osobe sa invaliditetom su žrtve zlostavljanja i torture najčešće u obliku prisilnog medicinskog tretmana, institucionalizacije, izolacije, seksualnog nasilja, prisilnog abortusa ili sterilizacije, fiksacije pod izgovorom neophodne terapije ili disciplinovanja. Ukoliko su lišene i poslovne sposobnosti, mogu biti smeštene u institucije bez saglasnosti i lišene prava na donošenje odluka o načinu života i medicinskom tretmanu.

Danas posebno podsećamo na obavezu sprečavanja zlostavljanja i torture dece sa razvojnim smetnjama, koja se nalaze u institucijama, jer su posebno osetljiva na zatvaranje. Segregacija i odvojenost od društvene zajednice mogu imati mnogo teže posledice po njihov razvoj, nego što je to slučaj sa odraslim osobama.

Stoga je “prag” kada se tretman ili kažnjavanje mogu klasifikovati kao tortura ili nečovečno postupanje, niži u slučaju dece, posebno one lišene slobode.

Konvencija UN

Konvencija protiv torture i drugih surovih, neljudskih i ponižavajućih postupaka ili kazni, koju je usvojila Generalna Skupština UN, stupila je na snagu 26. juna 1987. godine, a Srbija je među državama potpisnicama.

Konvencijom se tortura definiše kao “namerno nanošenje jakog mentalnog ili fizičkog bola i patnje, od strane službenog lica, ili uz njegov pristanak, u određenu svrhu”, i ističe da je zabrana torture apsolutna i da joj niko i ni pod kojim okolnostima ne sme biti izložen.

Konvencija obavezuje države potpisnice da spreče torturu, prepoznaju i kazne počinioce, obezbede fer i adekvatnu novčanu kompenzaciju za žrtve, zvanično priznanje da je datoj osobi naneta povreda, patnja, kao i rehabilitaciju.

Naučnici zatečeni otkrićem da ćelije krvi nastaju iz dva različita izvora

Preuzmite android aplikaciju.