Pokrajinska vlada preko Pokrajinskog sekretarijata za regionalni razvoj, međuregionalnu saradnju i lokalnu samoupravu i Fonda za izbegla, raseljena lica i za saradnju sa Srbima u regionu, sa 15 miliona dinara finansira početak gradnje Doma „Atanasije Šola“ u Mostaru. „Srpska kuća“, koja se gradi u najvećem hercegovačkom gradu, postaće sedište svih srpskih nacionalnih organizacija i institucija u tom delu Bosne i Hercegovine.
Prema rečima Aleksandra Sofića, pokrajinskog sekretara za regionalni razvoj, međuregionalnu saradnju i lokalnu samoupravu, postoji jasna spremnost da se finansira ovaj projekat, koji je od izuzetne važnosti za čitavu srpsku zajednicu u Hercegovini.
Aleksandar Đedovac, direktor Fonda za izbegla, raseljena lica i za saradnju sa Srbima u regionu, tokom potpisivanja ugovora u Vladičanskom dvoru u Mostaru, istakao je da su sredstva za izgradnju Doma „Atanasije Šola“ u Mostaru namenjena za pokrivanje troškova pripremnih, betonskih, armiračkih, zidarskih i limarskih radova, odnosno za tzv. sivu fazu gradnje.
„Do kraja godine će započeti i druga faza gradnje, koja obuhvata zanatske i završne radove, a zvanično otvaranje i useljenje nove „srpske kuće“ planirano je tokom 2024. godine“, istakao je Đedovac.
Mostarski Srbi i Srpska pravoslavna crkva neizmerno su zahvalni Pokrajinskoj vladi na dosadašnjoj podršci srpskoj zajednici u ovom gradu u očuvanju nacionalnog, kulturnog i verskog identiteta. U Mostaru je do rata 1992. godine živelo više od 25.000 Srba, a sada ih ima oko 4.000.
Saborna crkva u Mostaru potpuno je uništena 1992. godine pa je sedište zakumsko-hercegovačke eparhije privremeno bilo izmešteno u manastir Tvrdoš kod Trebinja, da bi se od početka 2011. godine ponovo vratilo u Mostar.
Petković: Svi incidenti i eskalacije dolaze isklučivo od Kurtija
Preuzmite android aplikaciju.