Početna > Život i stil
Život i stil

Da li su papirne kese štetnije za okolinu od plastičnih?

Papirne kese su štetnije po životnu sredinu od plastičnih, pokazalo je istraživanje. Kada se uporede alternative, višekratne poliesterske mreže za voće i povrće su na vrhu skale održivosti.
Foto: Pixabay/gonghuimin468

Papirne kese izgledaju kao dobra alternativa plastičnim kada se pakuje voće i povrće u prodavnicama. Uobičajeno je da misle da ih je lako reciklirati, da se mogu napraviti od recikliranog papira i da su biorazgradivi. Ipak, stručnjaci kažu da je njihov uticaj na životnu sredinu čak gori od plastičnih kesa. Jedan od razloga je taj što je potrebno više materijala za proizvodnju izdržljive papirne kese. To uključuje duga i hemijski tretirana vlakna, koja su štetna po životnu sredinu, objašnjavaju stručnjaci za održivost. Osim toga, proizvodnja celuloze, ćelijske supstance koja pomaže biljkama da ostanu čvrste i uspravne, troši mnogo energije i vode.

Foto: Pixabay/cocoparisienne
Često nisu samo od papira

Zbog toga, upozoravaju, uobičajenu vreću za jednokratnu upotrebu napravljenu od svežih papirnih vlakana treba koristiti najmanje tri puta češće od plastične kese na bazi ulja kako bi se uravnotežio klimatski otisak, kažu stručnjaci za zaštitu životne sredine. Takođe, papirne kese su skoro uvek napravljene od  papira bez recikliranog sadržaja. Samo neki od njih su napravljeni od recikliranog papira.

Foto: Pixabay/BRRT
Postavlja se i bizarno pitanje, da li je papirna kesa zaista napravljena od papira?

Stručnjaci kažu da mnogi proizvođači i dalje koriste ambalažu koja ima plastičnu ili aluminijumsku foliju zalepljenu iznutra kako bi sprečila da se papir pocepa kada dođe u kontakt sa vlagom. Ovaj drugi materijal može sprečiti da štampano mastilo uđe u hranu. Takav obrađeni papir predstavlja problem jer ga je teško reciklirati. Nemačko savezno ministarstvo životne sredine takođe ocenjuje papirne kese kao ne mnogo bolje od plastičnih kesa za jednokratnu upotrebu.

Međutim, veća je verovatnoća da se papirne kese recikliraju i retko završavaju na drveću ili na ulicama kao plastične kese, a ako završe, papirna vlakna brzo trunu i kraća su na ulicama i drveću.

Alternative

Kada se uporede alternative, višekratne poliesterske mreže za voće i povrće su na vrhu skale održivosti, a pretpostavlja se da će se mreže koristiti najmanje 50 puta. Prema istraživanju iz 2021. sprovedenom za NABU grupu za zaštitu prirode, mreže od recikliranog poliestera su najbolje za životnu sredinu. Pamučne mreže su na drugom mestu, pod pretpostavkom da će biti upotrebljene najmanje 100 puta. Međutim, ovo se odnosi samo na mreže od organskog pamuka. U suprotnom, proces uzgoja bi mogao biti veoma štetan po životnu sredinu zbog velike potrošnje vode. Zloglasne plastične kese za jednokratnu upotrebu zauzele su treće mesto na lestvici, a papirne kese četvrto. Plastične kese od kukuruznog ili krompirovog skroba, koje se reklamiraju kao „biorazgradive“, nisu dobra alternativa, smatraju stručnjaci. Materijal se neće raspasti na kompostnoj gomili, već ga treba predati industrijskim kompostarima na naknadno razlaganje.

EkOtisak radionica 24. februara – Zašto brza moda nije rešenje?

Preuzmite android aplikaciju.