Verovatno svi znamo kako Zemlja izgleda iz svemira, zahvaljujući više od pola veka slika koje dobijamo od gore. Na primer, čuvena slika „Earthrise“ (izlazak Zemlje) Bila Andersona iz letelice Apolo 8.
Međutim, nismo svesni „veličine“ tih slika, kao i uloženog rada i truda u cilju poboljšanja naše percepcije života na planeti Zemlji.
1. Razlika u samo desetak dana
Na ovim slikama se vide Velika jezera i njihova pokrivenost ledom u toku ledene sezone koja zvanično traje od 1. decembra do 30. aprila. Na prvoj slici iz 20. februara pokrivenost je na sezonskom najvišem stepenu od 46% koji se poklapa sa prosekom u poslednjih 50 godina. Ipak, 3. marta, usled brojnih klimatskih faktora, pokrivenost pada na 15% od ukupne površine jezera.
2. Susret kontinenata
Astronaut Endru Morgan uslikao je, iz Međunarodne Svemirske Stanice, trenutak gde se „susreću“ Afrika i Azija.
3. Nedostižne visine
Još jedna slike iz MSS-a, ovog puta uslikana od strane Rendija Bresnika. Slika pokazuje Himalaje i njihov najviši vrh Mont Everest.
4. Noćna svetlost
Noćne slike korisne su u praćenju nezakonitog pecanja, pomeranja morskog leda, i pomažu u smanjenju svetlosnog zagađenja.
5. Peščane oluje
Satelitske slike nude drugačiju perspektivu dešavanja na planeti, u poređenju sa „površinskim“ slikama. Na ovom primeru se prate peščane oluje u Aziji i njihov uticaj na kvalitet vazduha.
6. Cvetanje plavo-zelenih algi
Nadležnosti su upozorile stanovništvo da se klone jezera Burrinjuck kao i reke Murrumbidgee u Australiji zbog nedavnog cvetanja plavo-zelenih algi, koje mogu naštetiti populaciji ribe, biti fatalne za kućne ljubimce ili izazvati stomačne infekcije kod ljudi.
7. Poplave u Mozambiku
Na ovim slikama vidimo posledice tropskog ciklona koji je pogodio Mozambik. Razlika između slika je samo tri dana.
8. Upornost fitoplanktona
Fitoplanktoni, poznatiji kao mikroalge, su ključni deo okeanskih i slatkovodnih ekosistema. Naučnicima i dalje nije jasno zašto su se u periodu od 21. jula do 5. septembra pojavili u tolikom broju. Oni su zaslužni za svetloplavu boju na slici.
9. Promena boja reka
Na slici se vidi reka Rio Grande u rasponu od 34 godine. Nedavne studije su pokazale da se dominatna boja velikih reka u SAD-u promenla i do jedne trećine u poslednjih 35 godina.
10. Sneg u nestajanju
Nasin satelit Tera prati planinu Fudži koja je zabeležila rekordno nisku pokrivenost snegom u poslednjih 20 godina.
Na prikazanim primerima vidimo da satelitske slike nisu samo drugačija prespektiva života na zemlji. Bile u prirodnim ili prilagođenim bojama, one otkrivaju samo neke od dešavanja koje oblikuju budućnost naše planete.
Ukoliko želite da saznate još stvari na ovu temu posetite www.earthobservatory.nasa.gov
Preuzmite android aplikaciju.