Hrana postaje sve skuplja, a promenom svakodnevnih navika možete svesti njen otpad na minimum.
Koristite ovih 10 saveta da trošite manje novca i koristite više hrane.
Planirajte kupovinu unapred
Kupujte jednom nedeljno i planirajte obroke za celu nedelju. Proverite hranu u frižideru i na policama, pa tek onda napravite spisak preostale neophodne hrane. Ponesite listu sa sobom i ne kupujte kada ste gladni, jer ćete u tom slučaju kupiti više nego što vam treba. Kupujte voće i povrće koje nije prethodno upakovano tako da možete kupiti onoliko koliko vam je potrebno.
Proverite datume na pakovanju
Ako ne nameravate odmah da pojedete određene namirnice sa kratkim rokom trajanja, potražite one sa dužim rokom trajanja ili ih jednostavno kupite kada vam zatrebaju. Obratite pažnju na značenje datuma na etiketi: „upotreba do“ znači da je hrana (npr. meso ili riba) bezbedna za jelo do navedenog datuma, dok „najbolje do“ označava datum do kojeg proizvod zadržava očekivani rok. kvaliteta. Prehrambeni proizvodi su bezbedni za upotrebu čak i nakon datuma navedenog na etiketi „najbolje do.
Budite svesni sopstvenog budžeta
Sedmično planiranje daje vam prostor da izračunate sopstvene mogućnosti, a rasipanje hrane je i rasipanje novca. Vodite računa o nedeljnom budžetu i hrani koju možda imate u višku.
Održavajte frižider i temperaturu
Proverite da li vaš frižider radi ispravno i da nema naslaga leda koji bi mogli da ometaju njegov rad. Održavajte temperaturu do pet stepeni, to je idealna temperatura za čuvanje namirnica.
Proverite način skladištenja
Ambalaža hrane je uvek označena idealnim načinom skladištenja. Pridržavajte se uputstava da bi hrana ostala sveža najduže.
Okrenite hranu u frižideru
Kada kupujete nove namirnice, stavite ih u zadnji deo frižidera kako one koje su već bile u njemu ne bi bile zaboravljene i buđale.
Poslužite manje količine
Smanjite porcije tako da ne ostane hrane, s tim da svako može uzeti dodatnu porciju ako želi.
Koristite ostatke
Umesto da bacate ostatke u smeće, koristite ih za ručak ili večeru sledećeg dana ili ih zamrznite. Omekšano voće može da se koristi za pravljenje voćnih sokova ili pite, a manje svežeg povrća za pripremu supe.
Zamrznite hranu
Ako vam je dovoljna manja količina hleba, ostatak zamrznite i izvadite potrebnu količinu nekoliko sati pre obroka. Isto tako, zamrznite višak kuvane hrane i tako sebi obezbedite gotov obrok u danima kada ste preumorni za kuvanje.
Od potrebnog ostatka napravite đubrivo
Pošto nije uvek moguće izbeći bacanje hrane, zašto ne stavite ostatke voća i povrća u jednu posudu? Tako ćete posle nekoliko meseci imati bogat i vredan kompost za svoje biljke. Kuhinjski komposter je pogodan za ostatke kuvane hrane. Dovoljno je popuniti ga ostacima, dodati sloj posebnih mikroba i ostaviti da fermentira. Dobijeni kompost se može koristiti za unutrašnje ili baštenske biljke.
Sve vreme pogrešno čuvate hleb: Zahvaljujući ovom triku dugo će ostati svež
Preuzmite android aplikaciju.