Početna > Život i stil
Život i stil

10 navika pomoću kojih možemo da uštedimo velike količine vode

Voda je izvor života i, posle kiseonika, najvažnija stvar koja je našem telu potrebna za normalno funkcionisanje.
Foto: Pixabay/3345408

Međutim, voda je i izvor velikih računa koji se uz nekoliko jednostavnih navika mogu značajno smanjiti, posebno tokom velikih požara i nestašica vode sa kojima se neki delovi sveta već suočavaju.

Da li ste znali da za ručno pranje sudova troši se 80 odsto više vode nego u mašini za pranje sudova?

Takođe, ako se tuširate, potrošićete 50 odsto manje energije i vode nego da imate naviku da kadu punite vodom i uživate u opuštajućem kupanju. Ako smanjite vreme tuširanja sa devet na sedam minuta, uštedećete 41 hiljadu litara vode godišnje. Postoji mnogo načina na koje možemo regulisati potrošnju vode u svom domu bez primene naših navika.

Neke od njih možete pročitati u nastavku. 

Voda treba da teče samo dok je koristimo

Ovo uputstvo slušamo od detinjstva. Kao što znamo, treba da peremo zube tri minuta. Ako slavina radi tri minuta, potrošićemo 19 litara vode. Dakle, ako koristimo vodu samo za kvašenje četkice i ispiranje paste za zube, uštedećemo znatne količine vode. Time se, prema proračunima Nacionalnog portala za energetsku efikasnost, dnevno uštedi pet litara vode po osobi. Možemo da uštedimo vodu kada peremo ruke i kada se brijemo. Uvek treba da imamo činiju sa vodom pri ruci kako bismo mogli da isperemo brijač i dobro operemo ruke. Voda iz česme treba da teče samo da bi se isprala voda sa sapunom.

Držite najmanje litar vode u frižideru

Na taj način ćete uvek imati hladnu vodu pri ruci, posebno po toplom vremenu. Nećete morati stalno da sipate svežu vodu sa česme, tako da ćete uštedeti velike količine vode na najbolji mogući način. 

Toalet nije korpa za otpatke

Hemikalije za čišćenje drenažnih cevi su izuzetno agresivne. Ako vodu iz kotlića puštate samo po potrebi, nećete morati da koristite hemikalije i uštedećete znatne količine vode.

Proverite da li voda u vodokotliću curi

Ako niste sigurni da li vam vodokotlić curi, stavite u njega nekoliko kapi prehrambene boje. Ako vidite boju na školjki, ali niste povukli vodu, znate da iz njega curi voda.

Sakupite kišnicu

Zalivanje bašte i pranje automobila stvaraju velike račune za vodu. Da biste uštedeli novac, pokušajte da sakupite kišnicu i koristite je za pranje automobila i zalivanje cveća. Za svako pranje automobila potrošimo oko 200 litara vode za piće. Zalivajte travnjak samo kada na njemu ne ostanu tragovi vaših stopala.

Isključite vodu dok perete voće i povrće

Operite voće i povrće u posebnoj posudi. Na kraju, tom vodom možete zaliti baštu, travnjak ili cveće.

Popravite slavine

Ako voda iz slavine kaplje brzinom od jedne kapi u sekundi, potrošićete bespotrebno 6000 litara vode za godinu dana, pa bi bilo dobro da zamenite zaptivke, gumice i ostale potrošne delove na slavinama.

Stavite plastičnu flašu u vodokotlić

Ako u vodokotlić stavite plastičnu flašu od dva litra napunjenu vodom, kapacitet vodokotlića će biti manji, pa će crpiti dva litra vode manje.

Uključite mašinu za pranje sudova tek kada je puna

Još jedan jednostavan način za uštedu vode u domaćinstvu je korišćenje mašine za pranje veša samo kada je puna. Ako imate nekoliko prljavih tanjira, ekonomičnije je da ih perete ručno. 

Instalirajte aeratore

Aerator je deo slavine koji raspršuje vodu i čini mlaz mekšim i prijatnijim. Može se vrlo lako ugraditi na slavinu i izuzetno je jeftin – za to ćete morati izdvojiti oko osam kuna. Godišnja ušteda vode sa ovom sitnicom iznosi nevjerovatnih 9.300 litara.

Koliko dugo možete držati mleko i druge mlečne proizvode u frižideru?

Preuzmite android aplikaciju.

Oznake