Званичник америчког Конгреса изјавио је да су САД одобриле трансфер више од 200 ракета из Немачке за Украјину, објавио је лист Њујорк тајмс.

Неименовани званичник навео је да се ради о 125 ракета дугог домета, као и о 100 пројектила за ракетне системе противваздушне одбране ”Патриот”.
Како наводи лист, ово оружје које је од кључног значаја производи се у САД и не може да се извози без одобрења америчке владе, чак иако је у власништву друге земље.
Западни савезници Украјине договарају се о томе да пошаљу додатне америчке системе противваздушне одбране “Патриот” украјинској војсци пре самита НАТО-а који ће бити одржан у Хагу у јуну, рекао је пре неколико дана неименовани добро обавештени извор за Ројтерс.
Извор је навео да су Сједињене Америчке Државе и Грчка међу потенцијалним добављачима тих система.
Украјински председник Володимир Зеленски рекао је за ЦБС прошлог месеца да је Украјина спремна да купи 10 система “патриот” који су од виталног значаја за обарање руских балистичких пројектила.
Украјина тренутно има седам потпуно оперативних система “патриот”.
Њујорк тајмс је нешто раније објавио да Вашингтон планира да пошаље у Украјину систем “патриот” који се налазио у Израелу након што буде реновиран.
Зеленски је рекао да је разговарао о системима “патриот” са америчким председником Доналдом Трампом на маргинама сахране папе Фрање у Ватикану 26. априла.
Путин позвао Украјину на директне преговоре без предуслова 15. маја у Истанбулу
Преузмите андроид апликацију.