Пре осам година 23. фебруара у Сочију у леденој дворани „Бољшој“ хокејашка репрезентација Канаде је прегазила Шведску са 3:0 за своје треће олимпијско злато у репрезнтативном формату.
Генерацијска суперзвезда и капитен Канаде Сидни Кросби постигао је свој први гол на турниру у финалу, а Канада је демонстрирала лепршаву НХЛ игру на међународном нивоу.
Игре су биле огроман успех за Међународни олимпијски комитет, делом зато што је више од 200 професионалних хокејаша на леду било вољно и могло да напусти своје послодавце (НХЛ) усред сезоне и оде у иностранство на месец дана да „хонорарно“ представља своју земљу.
Гледаност је била одлична, упркос временској разлици између Русије и Северне Америке. Навијачи су били више него вољни да се буде рано или да остану будни до касно како би испратили хокејашки спектакл који се може гледати само једном у четири године.
Гледајући Олимпијске игре у Сочију никад не би помислили да гледамо последње Зимске олимпијске игре режиране бравурама НХЛ играча, али сада осам година касније поставља се управо то питање: да ли је дошао крај за НХЛ играче на Играма?
Сочи је био само надоградња на огроман успех ЗОИ из 2010. године у Ванкуверу, где је Кросби постигао златни гол пред својим сународницима, стварајући иконски тренутак за овај спорт. Ствари су кренуле на боље и после таквог турнира готово да није довођен у питање наступ НХЛ играча у Русији.
Ко је крив?
Онда 2016. године Међународни олимпијски комитет је пореметио равнотежу, стварајући „домино ефекат“ који је можда означио крај наступа НХЛ играча на Олимпијским играма.
Наиме, најавили су да неће сносити трошкове осигурања и путне трошкове за НХЛ играче за одлазак на Зимске олимпијске игре 2018. у Пјонгчангу. Укинули су полису још из 1998. године када су НХЛ играчи први пут отишли на ЗОИ у Нагано, Јапан. Игре у Јапану постигле су огроман успех, углавном зато што је свет спорта провео месеце ишчекивајући да виде најбоље хокејаше света како се боре за заставу своје државе.
Чешка је победила Русију са 1:0 уз надљудски преоформанс голмана Доминика Хашека, а читава нација је изашла на улице Прага и славила данима. НХЛ хокеј је стигао на Олимпијске игре са стилом, а продаја улазница, пристанак лиге и играча уопште нису били под знаком питања.
Дакле, зашто се онда МОК одлучио на онакав потез 2016. године? И дан данас остаје мистерија, али тај погрешан корак може их на крају скупо коштати на дуге стазе. Менаџмент НХЛ-а никада није био сагласан да њихови играчи наступају на Олимпијским играма, али током те ере били би „разапети“ да су јавно иступили против Игара.
Изостанак из Пјонгчанга из логистичких разлога значио је да НХЛ, предвођен комесаром Геријем Бетманом, користи прилику да ослободи лигу проблема које изазивају ЗОИ. Затварање сезоне на месец дана у фебруару био би финансијски кобан за власнике тимова, који су такође морали да стрепе да ли ће се неко од њихових суперзвезда повредити непосредно пред плеј-оф.
Финансијска ноћна мора
Овогодишње откриће да је Бетман годинама лобирао (са малим успехом) идеју да МОК премести хокеј на Летње олимпијске игре, говори нам довољно. Играчи су одувек желели да иду, али Зимске олимпијске игре су финансијска ноћна мора за НХЛ, која је већ дуго представљала проблем за лигу и њене власнике милијардере.
НБА лига, на пример никада није имала овај проблем, јер Летње олимпијске игре не упадају у сезону, али и у најбољој кошаркашкој лиги света смо видели оклевања играча око одласка на Игре. САД је могао да састави још бољи тим од оног који је освојио злато у Токију 2021. да су бирали од играча који нису били у ростеру репрезентације.
Нико није очекивао да НХЛ играчи наступе у Пекингу, чак и након што су лига и удружење играча склопили уговор којим би били решени логистички изазови. Пандемија Ковид-19 је једноставно представљала несавладиву препреку за реализацију ове мисије.
Ипак треба напоменути, да се ЗОИ организују у САД-у, нема сумње да би све НХЛ звезде наступиле и поред светске епидемиолошке ситуације.
Могу ли се НХЛ звезде вратити на ЗОИ?
Следеће Зимске Олимпијске игре одржаће се у Милану 2026. и иако је то у CBA наговестио да играчи требају да учествују, врло је могуће да ћемо гледати исти сценарио као у Пјонгчангу и сада у Пекингу.
Још једном напомињем, да је северноамерички град домаћин Игара, ово би била потпуно друга прича, али још један турнир у иностранству у неприкладној временској зони у земљи која није позната по хокеју, само значи да ће НХЛ учинити све у њиховој моћи да одврате играче од учествовања.
Крозби је добио прилику да освоји злато за своју земљу, али читава генерација НХЛ звезда, као што је Канађанин Конор Мекдејвид, који је тренутно најперспективнији играч лиге, можда никада неће доживети да представљају државне боје на највећој позорници у свету спорта.
Заиста нема победника у овој ситуацији, јер лига и њени власници терају своје, али на тај начин иритирају играче који пуне дворане широм Америке и Канаде. Много тога може да се деси до 2026. године, али како ствари стоје, могуће је да смо у Сочију видели последње бравуре НХЛ играча на леду. Нама гледаоцима једино остаје да се надамо да ће сами играчи ускоро подићи глас против лиге и вратити нам једно од најспектакуларнијих такмичења на Зимским олимпијским играма.
Преузмите андроид апликацију.