Почетна > Живот и стил
Живот и стил

Да ли знате зашто се куцамо јајима за Ускрс?

Традиција фарбања јаја за Ускрс сеже у далеку прошлост, а саставни део обележавања празника је куцање фарбаним јајима, које носи посебну симболику, где љуска јајета представља Исусов гроб, а њено разбијање представља отварање гроба и ослобађање Исуса.
Фото: Pixabay/Pezibear

 

Јаја, као симбол препорода и новог живота, била су саставни део паганске прославе доласка пролећа и новог живота после зиме.

Украшена јаја поклањала су се најмилијима, а према неким теоријама овај обичај су преузели и хришћани, чији пролећни празник Васкрс симболизује нови живот васкрслог Исуса.

Према другој теорији, Црква је преузела традицију фарбања јаја за Ускрс од раних хришћана из Месопотамије, који су их фарбали у црвено да би подсетили на крв коју је Христос пролио на распећу као жртву за искупљење човечанства.

Данас су доступни разни материјали, боје и технике за украшавање јаја, а многи се држе традиционалног начина бојења природним бојама, од којих је најчешћа љуска лука.

За декорацију се користе траве разних облика причвршћене тканином, на чијем месту ће јаје остати необојено након кувања у љуски од лука.

За различите мотиве, шаре или исписане поруке на јајима пре фарбања се користи растопљени пчелињи восак или се после фарбања користе разне игле и ножеви за стругање.

У нашим крајевима, а и у источнијим деловима Европе, распрострањен је обичај куцања јајима на Ускрс. Неки текстови помињу овај обичај већ у 14. веку.

Овај обичај има посебну симболику где љуска јајета представља Исусов гроб, а њено разбијање представља отварање гроба и ослобађање Исуса.

Уз јаја, симбол Ускрса је и зец, као симбол новог рађања и плодности, преузет из паганског празника Еостре, који су славили германски народи.

Колико дуго могу да стоје фарбана јаја?

Преузмите андроид апликацију.

Ознаке