Први рецепт за торту датира из 17. века, и то је рецепт аустријског порекла.
Торте су данас популарна посластица широм света. Мало ко може да замисли рођендан, свадбу или било коју другу прославу без торте. Међутим, да ли сте се некада запитали како су торте уопште настале?
Данас, торте можете купити на сваком кораку. Више не морате ни да умете да месите колаче да бисте се сваког дана сладили тортама и колачима по свом укусу. Међутим, у прошлости то није било толико лако.
Које је порекло торти, где су настале и како су изгледале прве торте, као и како су се њихов укус и изглед мењали током времена, сазнаћете у овом тексту.
Од хлеба до торте – како су торте пре изгледале?
Данас, поручивање торти је могуће уз свега неколико кликова, међутим, да би до овога дошло, популарна посластица морала је да пређе дуг пут. Све почиње у античком добу.
Историја каже да су стари Египћани први почели да праве колаче. Међутим, то нису биле торте и колачи какве данас познајемо, већ њихова много простија верзија. Први колач је заправо био врста слатког хлеба – стари Египћани су у хлеб додавали мед, орахе и суво воће.
Стари Грци и стари Римљани су такође имали своје верзије торти – сматра се да су стари Грци развили прву верзију чизкејка са козјим млеком, док су стари Римљани правили воћне колаче са сувим грожђем, орасима и другим воћем.
Такође, сматра се да су управо Римљани почели да додају квасац у тесто, а да су у 16. веку у Италији почели да се додају путер и млеко, чиме су торте почеле да имају ваздушастију структуру. Такође, сматра се да је први патишпањ са лупаним јајима настао за време ренесансе.
17. век – прекретница у свету посластичарства
Први рецепт за торту датира из 17. века, и то је рецепт за популарну Линцер торту. Линцер торта је пореклом из Аустрије, а биће вам јасно колику је популарност ова торта доживела широм света када вам кажемо од чега се састоји.
Ова торта је проста, али веома укусна. Линцер торта је торта налик слаткој пити, од прхког теста, пуњена мармеладом и лешником или бадемима, са карактеристичном “решетком” од теста на врху. Састоји се од брашна, шећера, путера, јаја, цимета, лимунове коре, лешника или бадема и мармеладе.
По узору на Линцер торту настали су и Линцер колачи. Ове минијатурне верзије Линцер торте су у облику круга, са карактеристичном рупом на горњој страни која открива пуњење од мармаладе, и посути су шећером у праху.
Торте као луксуз
У 18. веку почела је масовнија производња торти и оне су почеле да красе многе трпезе. Међутим, торте су у овом периоду биле луксуз, тако да су трпезе које су оне красиле биле искључиво трпезе богатих аристократских кућа, и то за време прослава.
Средином 19. века у производњи торти почели су да се користе сода бикарбона и прашак за пециво, као и рафинисано бело брашно и бели шећер, и тако су торте попримиле данашњи изглед.
Током 19. века такође настају рецепти за популарну Добош и Сахер торту и почињу да се отварају бројне посластичарнице широм света, од којих неке и даље привлаче велики број туриста. Када су рафинисани бели шећер и брашно постали јефтинији, и сиромашнији слојеви становништва добили су прилику да се сладе овим посластицама.
Тако су торте и колачи постали битан део сваке трпезе и настао је обичај служења десерта након главног јела.
Почетком 20. века, за време Велике економске кризе настају смесе за колаче, данас популарне широм света. Велика економска криза донела је са собом потребу да се произведе јефтина алтернатива за велики број становништва погођен овом кризом, и тако настају смеше за колаче.
Ове смесе су прављење колача учиниле толико простим, да је након Другог светског рата почела да се придаје велика пажња украшавању торти, како би домаћице своју умешност, коју су раније могле да прикажу кроз прављење самих торти, сада могле да прикажу кроз декорацију торти.
Зашто је торта округла, и чему свећице?
Округао облик торти вуче своје корене још из древних времена. Сматра се да су древни народи правили торте као дарове за своје богове, а округао облик је требало да представља цикличну природу живота, али и да симболизује сунце и месец.
За старе Грке, обликовање торти у круг и стављање свећица био је посебан начин да одају почаст Артемиди, грчкој богињи месеца. Торта у облик круга симболизовала је месец, а светлост са свећица чинила је да торта сија као месец и представљала је светлост месечине.
Такође, у Немачкој је у средину торте стављања једна велика свећа, која је симболизовала светлост живота.
Данас, сви волимо да се засладимо парчетом омиљене торте или колача уз шољицу кафе или чашу вина, а ни не размишљамо о томе колико су се они кроз историју заправо мењали. Надамо се да вам је овај текст био занимљив и да сте научили нешто ново о овим фантастичним посластицама.
Преузмите андроид апликацију.