Početna > Novi Sad

Novi Sad Novosadske priče

Znate li kako je nastao Salaš 137? (VIDEO/FOTO)

Nekada su prostrana porodična imanja – salaši dominirali vojvođanskom ravnicom, a onda je sa modernizacijom počela ubrzana urbanizacija, pa je ovakav način života polako počeo da odumire.
Foto: Gradske info

Tokom proteklih decenija salaši su uglavnom bili zapostavljeni, opusteli i zaboravljeni. Međutim, upravo zahvaljujući modernizaciji koja ih je učinila prevaziđenim načinom stanovanja i privređivanja, salaši se vraćaju u život, ali ovaj put kroz turizam.

Kada pričamo o salašima u okolini Novog Sada, većina će se složiti da je najpoznatiji Salaš 137, koji se nalazi na putu ka Čeneju.
Foto: Gradske info

Ovaj jedinstveni stari vojvođanski salaš opet je postao središte života i okupljanja ljudi uz čašicu dobre domaće rakije, izvorne tamburaške muzike i tradicionalnih jela, kao i mesto održavanja različitih manifestacija zahvaljujući viziji jednog čoveka, Aleksandra Samardžije Spliće.

Foto: Gradske info

Iako je prvi put na salašu bio tek u tridesetoj godini, istog momenta mu se svideo autentični vojvođanski ambijent i u njemu se rodila ideja da kupi neki od napuštenih salaša u okolini Novog Sada i na njemu otvori restoran.

Tada je to bio jedinstven poduhvat, mnogi su čak pokušali da ga odgovore od ove zamisli.

Međutim, Splića je istrajao u svojoj nameri, pa Salaš 137 danas može da se pohvali da je jedan od prvih salaša ovakvog tipa u Srbiji, uz tradiciju dugu više od 25 godina.

Foto: Gradske info

Početak je svakako bio skroman i trnovit, ali se uz puno predanog rada i ljubavi Salaš 137 razvio u najpoznatiji salaš u okolini Novog Sada i nezaobilaznu turističku destinaciju za sve one koji dođu u posetu Novom Sadu.

Danas, ovaj salaš svojim gostima može da ponudi moderne smeštajne kapacitete u autentičnom vojvođanskom ambijentu, kao i široku paletu gastronomskih specijaliteta ne samo iz AP Vojvodine, već i iz cele Srbije.

Foto: Gradske info

Od ostalih sadržaja, svojim posetiocima ovaj salaš može da ponudi rekreativno jahanje, vožnju fijakerom  (odnosno sankama, u zimskim mesecima kada ima snega), igralište za decu, sportski teren…

Takođe, Salaš 137 je i mesto održavanja brojnih manifestacija, poput „Bean Festivala“, popularno nazvanog „Pasuljijada“ i mnogih drugih dešavanja, sa tradicionalnom tematikom.

Zanimljivu priču o skromnim počecima, razvoju Salaša 137 i planovima za budućnost, možete pogledati u video prilogu, u kojem je za naš portal govorio vlasnik Salaša 137, Aleksandar Samardžija Splića.

Salaši u okolini Novog Sada

 

Preuzmite android aplikaciju.