Скретање погледа, скривање, невољно пражњење бешике или црева и увлачење репа међу задње ноге само је део „испада“љубимца који се нечега боји
Знаци који указују на страх код паса могу варирати од очигледних до суптилних, у зависности од самог пса и извора његовог страха. Разумевање ових знакова може помоћи власнику да схвати шта плаши пса и који га страхови муче пре него што ескалирају.
Који су најчешћи показатељи страхова код паса и како им пожемо помоћи да их превазиђу?
Знаци који указују на страх код пса
Пси комуницирају првенствено говором тела, али показују специфично понашање кад су уплашени.
Код пса се дешавају бројне физиолошке промене које се појављују као знаци страха.
Постоји неколико знакова на које треба да обратите пажњу, а сигурни су знаци да се ваш пас нечега боји. То су: удаљавање од објекта који изазива страх или његово избегавање, скривање, „прилепљивање“ ушију уз главу, нервозно лизање усана, зевање, прекривање лица шапама, увлачење репа између задњих ногу, укочено махање репом, подигнута длака дуж кичме, избегавање контакта очима или скретање погледа, чешање (кад нема свраба), лајање, цвиљење, показивање зуба, уједљивост, деструктивност, прејака приврженост власнику, шкргутање зубима, претерана саливација, задиханост, дрхтање, показивање беоњача, те губитак контроле над пражњењем црева или бешике.
Узроци који изазивају страх код пса
Многи разлози изазвају страх код пса. Неки пси се плаше одређених ситуација, док други имају специфичне страхове, као што је уобичајени страх од ветеринара или вожње у аутомобилу. У неким случајевима, пси имају негативно искуство са објектом свог страха и то се наставља кад год се с њим суоче.
Пси који су доживели злостављање или занемаривање највероватније ће стално бити уплашени. Међутим, одрасли пси могу развити страх од нових искустава ако нису били адекватно социјализовани.
Како да помогнете псу који се суочава са страхом
Ако осећате да је ваш пас често под страхом и анксиозношћу, разговарајте са ветеринаром о томе. Он може преписати лекове и показати како да модификујете понашање љубимца, или ће вас упутити на разговор са стручњаком за понашање паса.
Пси са страховима који нису претерани са њима могу да се изборе уз власникову интервенцију. У овим случајевима треба бити веома стрпљив: понекад се власник суочава и са страхом љубимца који се устручава да га поздрави по повратку с посла!
Таквом псу треба дати много времена и простора. Дозволите му да се удаљи од објекта страха док знаци бојазни не нестану. Покушајте да одвратите пса посластицама и постепено смањујте растојање између пса и извора његовог страха. Исто тако повећајте удаљеност између њих ако пас не попусти.
Избегавајте кажњавање пса који је починио неки чин агресије или се упустио у деструктивно понашање како би се изборио са страхом. У извесном смислу, уплашени пас и очекује да буде кажњен, што може бити један од разлога његовог страха.
Не треба заборавити да пас у страху може угристи власника или показати друга агресивна понашања у самоодбрани.
Стручна помоћ и лекови за пса који има страхове
Веома уплашеним псима потребна је стручна помоћ. Стручњаци за понашање животиња и тренери могу много да помогну, као и поједини медикаменти чија употреба треба да буде дозирана, иако многи власници сматрају да су они непотребни псима.
Стручњаци за псе и ветеринари знају да неки пси не могу сами да се изборе са „прекрајањем“ понашања, у чему им одговарајући лекови за смањење анксиозности могу помоћи. Лекови неће решити овај проблем, али могу бити корисни „помоћници“ за смањење анксиозности и страха.
Да ли страх код пса може да се спречи
Најбољи начин спречавања страхова код пса, али и других непожељних понашања је социјализуја од најранијег узраста. Страх је често најтежи проблем, поготово ако сте љубимца удомили из азила где обично доспевају након злостављања или избацивања на улицу. Реч је обично о одраслим псима којима не знамо порекло нити историју у претходном смештају. Ипак, чак и пас који живи код вас годинама може да развије страх у неком тренутку.
Иако не можете увек спречити развој страхова, можете предузети неке кораке да изложите пса разним ситуацијама. Потребно је што више сусрета са новим призорима, звуцима, мирисима и ситуацијама. Чак и одрасле псе треба излагати новим стварима, али то треба чинити пажљивије и постепено. Наградите пса кад приликом излагања новим ситуацијама не покаже страх или лоше понашање. Посластице су одличне као награда, али псу можете да дате и играчку, похвалу или да га помазите.
Преузмите андроид апликацију.