Трофеј Светског првенства у фудбалу представља златну статуу који се додељује победницима завршног турнира највећег светског такмичења у најважнијој споредној ствари на свету.
Један од најпрепознатлљивијих трофејних симбола у свету ове године био је изложен у 32 земље учеснице Мундијала у Катару. Пре него што је био изложен у Србији, овај трофеј је био у Јапану, Аустралији, Ирану, Гани, Сенегалу, Камеруну, Мароку, Тунису, Португалу, Шпанији и Хрватској.
У организацији ФИФА и Кока-Коле, гламурозној свечаности у Бел ЕКСПО центру у Београду, присуствовали су селектор наше репрезентације Драган Стојковић и славни италијански фудбалер Марко Матераци.
„Велика је привилегија наћи се у улози домаћина оваке великог скупа. Предиван је осећај када сте близу једног од најпрестижнијих и најлепших трофеја у свету спорта. Златни глобус је сан сваког тренера који се бави селекторским послом и који се нађе у ситуацији да свој национални тим води на највећој смотри светског фудбала. Имао сам задовољство да га додирнем недавно у Дохи, приликом жреба за групну фазу Светског првенства. Ја и све моје колеге које ће у новембру у децембру путовати у Катар, сањамо о томе да овај трофеј имамо у својим рукама и после финалне утакмице“ – рекао је тада стратег Орлова Драган Стојковић Пикси.
У част овог светог фудбалског грала осврнућемо се на неке историјске занимљивости. Од почетка одржавања Светског првенства 1930. године до 1970 године коришћена су два трофеја: Трофеј Жила Римеа и Трофеј ФИФА Светског првенства од 1974. године.
Првак света у фудбалу оргиналан трофеј добија само привремено, затим у посед добија копију, која је посебно направљена за првенство које су управо освојили.
За прво светско првенство у Уругвају спреман је био посебан трофеј, назван „богиња” или „победа” (грчка богиња победе – Ника) док је након Другог светског рата 1946. године, тај пехар добио назив „Трофеј Жила Римеа”. Трофеј је израдио познати француски скулптор Абел Лефле који је у изради користио комбинацију злата, сребра и полудрагог камења – лапис лазули.
На првом трофеју се на посебном постољу налазила грчка богиња победе Ника са крилима. Постоље на којем стоји Ника замењено је 1958. године постољем од полудрагог камена. Трофеј је био висине 35 центиметара и тежио је око 3,8 килограма од чега је око 1,8 килограма било злата.
Наредни трофеј, под називом „Трофеј Светског првенства у фудбалу”, уведен је пред Светско првенство 1974. године. Направљен од 18-каратног злата са малахитом у постољу, висине 36.8 цм и тежине 6.1 кг. Трофеј је направила компанија Артистико Бертони из Италије. На њој су приказане две људске фигуре, које држе Земљу. Тренутни власник трофеја је Француска, победник Светског првенства 2018. године које је одржано у Русији.
Вредност ФИФА трофеја се процењује на око 150.000 долара у 2018. години. Претпоставка је да је трофеј шупаљ, јер да је испуњен, тежио би 70-80 кг и био превише тежак за подизање.
Немачка је постала прва земља која је освојила нови трофеј три пута, када су освојили Светско првенство у фудбалу 2014. године.
На постољу се налазе угравирана имена једанаест победника. Плочица се мења сваког циклуса Светског првенства и имена победника се исписују у спирали како би направили места за будуће победнике.
Трофеј не може прећи у трајно власништво по новим ФИФА прописима, за разлику од трофеја Жила Римеа. Победници турнира добијају позлаћене бронзане реплике.
Преузмите андроид апликацију.